settings icon
share icon
Запитання

Чи був Ісус пацифістом?

Відповідь


Пацифіст – це той, хто виступає проти насильства, особливо війни, з будь-якого приводу. Пацифісти часто відмовляються брати в руки зброю за переконаннями совісті чи віросповідання.

Ісус – «Князь миру» (Ісаї 9:5) у тому, що колись Він принесе на землю істинний та вічний мир. І Його звістка для цього світу була надзвичайно ненасильницькою (Матвія 5:38-44). Проте Біблія дає зрозуміти, що іноді війна є необхідною (див. Псалом 143:1). Зважаючи на деякі пророцтва про Христа, Його важко назвати пацифістом. В Об'явленні 19:15 про Нього написано: «А з Його уст виходив гострий меч, щоб ним бити народи. І Він пастиме їх залізним жезлом, і Він буде топтати чавило вина лютого гніву Бога Вседержителя!». Заснування тисячолітнього царства Ісуса потребуватиме насильства у вигляді війни проти сил антихриста. Його одяг забарвиться кров'ю (Об'явлення 19:13).

Спілкуючись із римським сотником, Христос прийняв пошану цього воїна, зцілив його слугу та похвалив за віру (Матвія 8:5-13). Чого Ісус не робив, так це не вказував сотникові залишити службу – з тієї простої причини, що Він не проповідував пацифізм. Іван Хреститель також зустрів солдатів, які запитали його: «А нам що робити?» (Луки 3:14). Це було чудовою нагодою сказати їм, щоб вони склали зброю. Але Іван цього не зробив, сказавши лише: «Нікого не кривдьте, ані не оскаржайте фальшиво, удовольняйтесь платнею своєю».

Учні Ісуса носили зброю, що суперечить думці про те, що Він був пацифістом. У вечір зради Він навіть сказав Своїм послідовникам принести мечі. У них було два мечі, чого, за Його словами, було достатньо (Луки 22:36-39). Коли Його арештовували, Петро вихопив меча й поранив одного з присутніх (Івана 18:10). Христос зцілив цю людину (Луки 22:51) і наказав учневі прибрати зброю (Івана 18:11). Слід відзначити той факт, що Він не засуджував Петра за носіння меча, а лише був проти того конкретного випадку зловживання зброєю.

Книга Еклезіаста показує життєвий баланс у протилежних діях: «Для всього свій час, і година своя кожній справі під небом … час вбивати і час лікувати, час руйнувати і час будувати … час кохати і час ненавидіти, час війні і час миру!» (Еклезіаста 3:1, 3 і 8). Це не є слова пацифіста.

Ісус також не видавався пацифістом, кажучи наступне: «Не думайте, що Я прийшов, щоб мир на землю принести, – Я не мир принести прийшов, а меча. Я ж прийшов ПОРІЗНИТИ ЧОЛОВІКА З БАТЬКОМ ЙОГО, ДОЧКУ З ЇЇ МАТІР'Ю, І НЕВІСТКУ З СВЕКРУХОЮ ЇЇ. І: ВОРОГИ ЧОЛОВІКОВІ – ДОМАШНІ ЙОГО!» (Матвія 10:34-36). І хоча Він не мав на увазі війну, тут безперечно йдеться про конфлікт, неминучий із приходом істини.

Нам ніде не вказано бути пацифістами у звичному розумінні цього слова. Радше ми маємо ненавидіти зло й протистояти йому (що вимагає конфлікту), прагнучи до добра, праведності та справедливості (Римлянам 12:9; 2 Тимофію 2:22). Ісус є прикладом такої поведінки – Він ніколи не ухилявся від конфлікту, коли це було частиною суверенного плану Отця. Він відкрито виступав проти тогочасних релігійних і політичних правителів, бо вони не шукали Божої праведності (Луки 13:31-32; 19:45-47).

Коли справа стосується ураження зла, Бог – НЕ пацифіст. Старий Завіт сповнений прикладів того, як Він використовував Свій народ на війні, щоб судити народи, чий гріх досяг краю. Деякі приклади наведені в Буття 15:16; Числа 21:3; 31:1-7; 32:20-21; Повторення Закону 7:1-2; Ісуса Навина 6:20-21; 8:1-8; 10:29-32; 11:7-20. Перед єрихонською битвою Ісус Навин побачив «вождя Господнього війська» (Ісуса Навина 5:14). Ця особа, яка, найімовірніше, була Христом до Його втілення, вирізнялася тим, що тримала в руці оголений меч (в. 13). Господь був готовий битися.

Ми можемо бути певні, що Бог завжди «справедливо судить і воює» (Об'явлення 19:11). «Бо знаємо Того, Хто сказав: Мені помста належить, Я відплачу, говорить Господь. І ще: Господь буде судити народа Свого! Страшна річ – упасти в руки Бога Живого!» (Євреям 10:30-31). Ці та інші уривки з Біблії означають, що ми маємо брати участь у військових діях лише тоді, коли це є виправданим. Протидія агресії, несправедливості чи геноциду виправдовує війну, і ми вважаємо, що послідовники Ісуса можуть вільно вступати у лави збройних сил і брати участь у військових діях.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Чи був Ісус пацифістом?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries