settings icon
share icon
Запитання

Чому родоводи Ісуса в Євангеліях від Матвія та Луки так сильно відрізняються?

Відповідь


Родовід Ісуса наводиться у двох місцях Біблії – 1-му розділі Євангелія від Матвія та в Євангелії від Луки 3:23–38. Матвій відстежує генеалогію Ісуса від Авраама. Лука – від Адама. Тим не менше, є вагомі підстави вважати, що і Матвій, і Лука насправді простежували абсолютно різні родоводи. Наприклад, Матвій стверджує, що батьком Йосипа був Яків (Матвія 1:16), водночас Лука батьком Йосипа називає Іллю (Луки 3:23). Матвій проводить лінію через Соломона, сина Давида (Матвія 1:6), а лінія Луки проходить через Натана, сина Давида (Луки 3:31). Фактично, спільними іменами між Давидом та Ісусом у цих родоводах є Шеалтіел і Зоровавель (Матвія 1:12; Луки 3:27).

Деякі люди вказують на ці відмінності як на докази помилковості Біблії. Проте євреї були дуже скрупульозними, особливо щодо родоводів. Немислимо, щоб Матвій і Лука побудували дві абсолютно суперечливі генеалогії однієї і тієї ж лінії. Знову-таки, родоводи в цих Євангеліях повністю відрізняються від Давида до Ісуса. Навіть згадані Зоровавель та Шеалтіел імовірно є різними особами з однаковими іменами. Матвій називає батьком Шеалтіела Єгояхіна, у той час як Лука – Нері. Цілком природно для людини на ім’я Шеалтіел назвати свого сина Зоровавелем з пошани до відомих людей із цим ім’ям (див. книги Ездри і Неємії).

Іншим поясненням є те, що Матвій відстежує початковий родовід, а Лука враховує «левіратні шлюби». Якщо чоловік помирав, не маючи синів, то, за традицією, брат цієї людини брав його вдову за дружину, і син, народжений від нього, носив ім’я померлого. Хоча, з огляду на наявні відмінності, ймовірність того, що в кожному поколінні від Давида до Ісуса мали місце такі шлюби, надзвичайно мала.

З урахуванням цих думок, найбільш консервативні дослідники Біблії припускають, що Лука записав генеалогію Марії, а Матвій – Йосипа. Матвій слідував лінії Йосипа (законного батька Ісуса) через Соломона, сина Давида. Лука ж притримувався лінії Марії (кровної матері Ісуса), через Натана, сина Давида. У грецькій мові немає слова «зять», і Йосип міг бути записаний як син Іллі, одружившись на його дочці Марії. Через обидві лінії Ісус є нащадком Давида і, таким чином, може бути Месією. Відстеження генеалогії за лінією матері є незвичним, але незвичним було і Його народження. Пояснення Луки полягає в тому, що Ісус був сином Йосифа, «як думали люди» (Луки 3:23).

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Чому родоводи Ісуса в Євангеліях від Матвія та Луки так сильно відрізняються?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries