settings icon
share icon
Запитання

Що таке документальна гіпотеза?

Відповідь


Висловлюючись коротко, документальна теорія стверджує, що перші п’ять книг Біблії – Буття, Вихід, Левітів, Числа та Второзаконня – не були повністю написані Мойсеєм, що помер 1451 р. до н.е., але різними авторами / компіляторами. Теорія основується на факті, що в різних частинах П’ятикнижжя використані різні імена Бога і що існують помітні відмінності в лінгвістичних стилях. Чотири можливі автори, чи джерела, умовно названі Яхвистом (використовував ім’я Яхве), Елогістом (використовував ім’я Елохім), автором Второзаконня та автором Жрецького кодексу. Більше того, документальна гіпотеза стверджує, що різні частини П’ятикнижжя були, вочевидь, скомпільовані в IV столітті до н.е., імовірно Ездрою.

Отже, чому в книгах, імовірно написаних одним автором, зустрічаються різні імена Бога? Наприклад, у 1-му розділі книги Буття використовується ім’я Елохім, у той час як в 2-му – Яхве. Такі випадки досить часто зустрічаються в П’ятикнижжі. Відповідь досить проста. Мойсей використовує різні Божі імена, щоб зробити наголос на чомусь. У 1-му розділі Буття Бог – Елохім, могутній Бог-Творець. У 2-му розділі Бог – Яхве, особистісний Бог, який створює людство та спілкується з ним. Це не вказує на різних авторів, але на одного автора, який використовував різні імена Бога для підкреслення та описання різних аспектів Його характеру.

Щодо різних стилів, то чи не варто нам очікувати, що автор може застосовувати різні стилі при написанні історії (Буття), законодавчих документів (Вихід, Второзаконня) або описі складних деталей системи жертвоприношень (Левітів)? Документальна гіпотеза використовує відмінності П’ятикнижжя, які можна з легкістю пояснити, для створення хитромудрої теорії, яка не має підстав ні в реальності, ні в історії. Жодних окремих документів ніколи не було знайдено. Жоден древній юдейський чи християнський учений ніколи навіть не натякав на існування таких документів.

Найпереконливішим аргументом проти документальної теорії є сама Біблія. Ісус в Євангелії від Марка 12:26 сказав: «А про мертвих, які воскресають, хіба ви не читали в книгах Мойсея про те, що сказав йому Бог біля куща: Я – Бог Авраама, і Бог Ісаака, і Бог Якова?». Таким чином, Ісус прямо говорить, що Мойсей написав історію про палаючий кущ у книзі Вихід 3:1–3. Лука в Дії 3:22 коментує вірш із Второзаконня 18:15, називаючи Мойсея автором цього тексту. Павло в Римлянам 10:5 говорить про праведність, згідно з описом Мойсея в Левітів 18:5. Таким чином, Павло підтверджує, що Мойсей був автором книги Левітів. Отже, ми маємо Ісуса, Який вказує, що Мойсей був автором книги Вихід, Луку (автора книги Дії), який згадує, що Мойсей написав Второзаконня, та Павла, який стверджує, що Мойсей був автором книги Левітів. Щоб документальна теорія підтвердилася, Ісус, Лука та Павло мали бути або шахраями, або помилятися у своєму розумінні Старого Завіту. Давайте покладемось у своїй вірі на Ісуса та авторів Святого Письма, а не на безглузду та безпідставну документальну теорію (2 Тимофію 3:16–17).

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Що таке документальна гіпотеза?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries