settings icon
share icon
Запитання

Чи буде антихрист мусульманином?

Відповідь


Чи буде антихрист мусульманином?

Відповідь: У зв’язку зі зростанням напруженості на Близькому Сході за останні роки та, особливо, через заяви шиїтських мусульманських екстремістів щодо «дванадцятого імама», багато людей задають собі питання, як усе це співвідноситься з біблійними пророцтвами. Аби відповісти, нам слід спочатку дізнатися, хто такий «дванадцятий імам» і що він, як очікується, зробить для ісламу. По-друге, ми маємо вивчити заяви мусульман-шиїтів з приводу цих очікувань, і, по-третє, нам слід звернутися до Біблії для висвітлення цього питання в цілому.

У шиїтській галузці ісламу існувало дванадцять імамів або духовних лідерів, обраних Аллахом, починаючи з імама Алі, двоюрідного брата Магомета, який заявив про пророче наступництво після смерті засновника ісламу. Дванадцятий імам Абуль-Касім Махмуд (або Махмуд аль-Махді) народився від одинадцятого імама приблизно в 868 р. н.е. Оскільки його батька жорстоко переслідували, аль-Махді відправили в укриття. У 6-річному віці він вийшов із підпілля на короткий час, коли вбили його батька, але потім знову зник. За шиїтськими віруваннями, з тих пір він переховувався в печерах і повернеться у надприродний спосіб перед днем суду, щоб викорінити тиранію та гноблення, внаслідок чого на землі настане мир і гармонія. У шиїтській теології він є рятівником світу. Зі слів одного письменника, гідність Мойсея, милосердя Ісуса й терпіння Йова поєднаються в одній бездоганній особі – аль-Махді.

Пророцтва щодо «дванадцятого імама» мають разючу схожість із біблійними пророцтвами про останній час. За ісламським пророцтвом, поверненню аль-Махді буде передувати низка подій, які відбуватимуться протягом трьох років жахливого хаосу в світі, і він буде правити арабами й усім світом сім років. Його поява супроводжуватиметься двома воскресіннями – одне буде для нечестивих, а інше – для праведних. Відповідно до шиїтського вчення, правління аль-Махді буде прийняте Ісусом, і дві великі гілки родини Авраама навіки возз’єднаються.

Як заяви мусульман-шиїтів, таких як екс-президент Ірану Махмуд Ахмадінежад, пов’язані з цим? Ахмадінежад є ревним шиїтом, і він стверджував під час перебування на посаді президента, що особисто підготує світ до майбутнього приходу аль-Махді. Щоб спасти світ – він спочатку має бути в стані хаосу й насильства, і Ахмадінежад вважав, що Аллах послав його підготувати шлях для «дванадцятого імама». Ахмадінежад неодноразово закликав до знищення ворогів ісламу. Екс-президент Ірану та його кабінет навіть нібито уклали договір з аль-Махді, зобов’язуючись виконувати його розпорядження. Коли американський репортер у вересні 2009 р. спитала Ахмадінежада про його апокаліптичні заяви, він відповів: «Імам ... прийде з логікою, культурою й наукою. Він прийде, щоб не було більше війни, не було більше ворожнечі, ненависті, не було більше конфліктів. Він закличе всіх до братської любові. Звичайно, він повернеться з Ісусом Христом. Вони обидва повернуться разом. І, взаємодіючи, вони наповнять цей світ любов’ю».

Яке ж відношення має все це до антихриста? Згідно з 2 Солунянам 2:3-4, останніми днями «людина беззаконня» повстане проти Господа, підносячи себе над усім, і, насамперед, проголосить себе Богом. У 7-му розділі книги Даниїла ми читаємо про те, що пророк побачив чотирьох звірів, які є представниками царств, що відіграють важливу роль у Божому пророчому плані. Четвертий звір описується як грізний, жахливий, надзвичайно сильний, і що він відрізняється від тих, які були перед ним (в. 7-8). Також сказано, що він має «малий ріг», через який було вирвано інші роги. Цей невеликий ріг часто ототожнюють з антихристом. У 25-му вірші написано, що він: «говоритиме слова проти Всевишнього, і святих Всевишнього зробить старими, і задумає змінити часи та закон, і буде віддано в його руку аж до часу, часів і половини часу (3,5 року)» (тут і далі – Четвертий переклад Українського Біблійного Товариства). У 8-му розділі, у видінні про барана й козла, зображено появу в останні дні царя (в. 23-25), який знищить багато людей і повстане проти Христа, але цього царя буде вбито. У Даниїла 9:27 провіщається, що майбутній «володар» укладе семирічний договір з багатьма людьми, а потім наступить гидота спустошення. Ким же буде цей антихрист? Ніхто не знає напевно, але існує багато теорій, в тому чисті і про можливість того, що він буде арабом.

Незалежно від різних теорій, існує декілька паралелей між Біблією та шиїтською теологією, які нам слід відзначити. По-перше, в Біблії говориться, що царювання антихриста над світом триватиме сім років; іслам також стверджує, що «дванадцятий імам» правитиме світом протягом семи років. По-друге, мусульмани чекають на три роки хаосу перед появою «дванадцятого імама»; у Біблії також сказано про три з половиною роки великого горя, коли антихрист проявить себе, осквернивши юдейський храм. По-третє, антихрист описується як обманщик, який обіцяє мир, але, насправді, провадитиме вселенську війну; очікуваний «дванадцятий імам» також має привести до миру через масштабну війну з рештою людства.

Чи буде антихрист мусульманином? Це відомо лише Богові. Чи пов’язані між собою ісламська та християнська есхатологія? Звичайно, може видатися, що вони схожі, хоча все це швидше подібне до читання двох описів великої битви: перший опис – з погляду переможеного, що намагається зберегти гідність, а другий – з позиції переможця. Поки ми не бачимо виконання цих пророцтв, нам слід слухатися сказаного в 1 Івана 4:1-4: «Улюблені, не кожному духові вірте, але випробовуйте духів, чи від Бога вони, адже багато лжепророків з’явилося у світі. Пізнавайте Божого Духа тим, що кожний дух, який визнає, що Ісус Христос прийшов у тілі, є від Бога. А кожний дух, який не визнає, що Ісус [Христос прийшов у тілі], не є від Бога, – це від антихриста, про якого ви чули, що надходить і вже тепер є у світі. Ви, дітоньки, від Бога, і ви перемогли їх, бо більший Той, Хто у вас, ніж той, хто у світі».

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Чи буде антихрист мусульманином?
© Copyright Got Questions Ministries