settings icon
share icon
Запитання

Що таке індуїзм і в що вірять індуїсти?

Відповідь


Індуїзм є однією з найдревніших відомих організованих релігій – її священні писання датуються з 1400 по 1500 рр. до н.е. Він також є однією із найбільш багатогранних і складних релігій, що має мільйони богів. Індуїсти дотримуються широкого спектру ключових вірувань і розділені на багато різних сект. Хоча це третя за величиною релігія в світі, індуїзм зосереджений, в основному, в Індії та Непалі.

Ключовими текстами індуїзму є Веди (вважаються найважливішими), Упанішади, Махабхарата та Рамаяна. Ці твори містять гімни, заклинання, філософські роздуми, ритуали, вірші й оповідання, на яких індуси засновують свої переконання. Інші тексти, що використовуються в індуїзмі, включають Брахмани, Сутри та Араньяки.

Хоча індуїзм часто вважається політеїстичною релігією, що поклоняється близько 330 мільйонам богів, вона також має одного «верховного бога» – Брахму. За їхніми віруваннями, Брахма присутній у кожній частці дійсності та буття всього Всесвіту. Брахма є безособовим і непізнаваним та існує у трьох різних формах: Брахма-Творець, Вішну-Хранитель і Шива-Руйнівник. Ці «грані» Брахми також відомі багатьма іншими втіленнями кожної із них. Узагальнити індуїстську теологію складно, тому що різні школи індуїзму містять елементи майже кожної теологічної системи. Індуїзм може бути:

1) моністичним – тільки одна річ існує, школи Шанкари
2) пантеїстичним – тільки одна божественна річ існує, тому Бог є ідентичним світу, брахманізм
3) панентеїстичним – світ є частиною Бога, школа Рамануджі
4) теїстичним – лише один Бог, відмінний від творіння, бхакти-індуїзм

Вивчаючи інші школи, можна дійти висновку, що індуїзм також може бути атеїстичним, деїстичним або навіть нігілістичним. При такому розмаїтті, включеному в поняття «індуїзм», може виникнути питання про те, що спільного є між ними. Єдиним реальним аспектом є те, чи вважаються священними Веди, чи ні. Якщо так, тоді це індуїзм, і навпаки.

Веди – це більш ніж богословські книги. Вони містять багату та барвисту «тео-міфологію», тобто релігійну міфологію, що свідомо сплітає міфи, теологію та історію для досягнення сюжетної форми релігійних коренів. Ця тео-міфологія настільки глибоко вкоренилася в історії та культурі Індії, що відкидати Веди означає протистояти Індії. Таким чином, індуїзм відкидає будь-яку система вірувань, яка певною мірою не охоплює індійську культуру. Якщо система приймає індійську культуру та її тео-міфологічну історію, тоді вона може бути прийнята як індуїстська, навіть якщо її теологія є теїстичною, нігілістичною чи атеїстичною. Ця схильність до суперечливості може завести у глухий кут людей із Заходу, які шукають логічну послідовність і раціональну обґрунтованість в їхніх релігійних поглядах. Але слід визнати, що християни не є більш послідовними, коли заявляють про свою віру в Яхве, але відкидають Христа, живучи як практичні атеїсти. Для індуїстів цей конфлікт є справжнім логічним протиріччям. А для християнина це, швидше за все, просте лицемірство.

Індуїзм розглядає людство як щось божественне. Оскільки Брахма присутній усюди, то індуїзм переконаний, що все навкруги – божественне. «Атман» або власне «я» є одним цілим із Брахмою. Будь-яка реальність поза Брахмою вважається просто ілюзією. Духовна мета індуїстів – стати єдиним цілим із Брахмою, покладаючи цим край існуванню «індивідуальності» в її ілюзорній формі. Ця свобода називається «мокша». Поки її не досягнуто – за переконаннями індуїстів – вони повторно перевтілюватимуться, аби мати можливість працювати над самореалізацією в напрямку істини (істина полягає в тому, що існує лише Брахма та нічого іншого). Перевтілення людини визначається кармою, яка є принципом причини та наслідку, який керується природним балансом. Учинки, скоєні в минулому, впливають і відповідають тому, що станеться в майбутньому, тобто, минулі та майбутні життя є взаємопов’язаними.

Незважаючи на те, що це лише короткий огляд, нескладно побачити, що індуїзм суперечить біблійному християнству майже в усьому. Християнство має єдиного Бога, Який є особистістю і Якого можливо пізнати (Второзаконня 6:5; 1 Коринтянам 8:6); має один набір Святого Письма; навчає, що Бог створив Землю та все, що на ній (Буття 1:1; Євреям 11:3); вірить, що людина створена за образом Божим і живе лише один раз (Буття 1:27; Євреям 9:27–28), а також навчає, що спасіння досягається лише через Ісуса Христа (Івана 3:16; 6:44; 14:6; Дії 4:12). Індуїзм як релігійна система зазнає невдачі, оскільки не визнає Ісуса як унікально втіленої Боголюдини та Спасителя – єдине достатнє джерело спасіння для всього людства.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Що таке індуїзм і в що вірять індуїсти?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries