Євангеліє від Марка


Автор: Хоча Євангеліє від Марка й не називає свого автора, згідно з одностайним свідченням отців Ранньої Церкви, його автором був Марк. Він був сподвижником апостола Петра та, вочевидь, його духовним сином (1 Петра 5:13). Від Петра він отримав інформацію «з перших рук» про події та вчення Господа й зберіг її в письмовому вигляді.

Загальновизнаним є той факт, що Марк – це Іван Марко з Нового Завіту (Дії 12:12). Його мати була багатою й шанованою християнкою в єрусалимській церкві і, можливо, церква збиралася в її будинку. Марк приєднався до Павла та Варнави в їхній першій місіонерській подорожі, але не в другій, через незгоду між двома чоловіками (Дії 15:37–38). Проте ближче до кінця життя Павло закликав Марка бути з ним (2 Тимофію 4:11).

Дата написання: Цілком можливо, що Євангеліє від Марка було однією з перших книг, написаних у Новому Завіті (імовірно в 57–59 рр. н.е.).

Мета написання: У той час, коли Матвій писав насамперед своїм братам-євреям, Євангеліє від Марка, вочевидь, було адресоване римським віруючим, особливо язичникам. Марко писав як пастор християнам, які раніше чули й повірили Євангелію (Римлянам 1:8). Він хотів, щоб вони мали біографічний нарис про Ісуса Христа як Слугу Господа й Спасителя світу для зміцнення їхньої віри перед жорстокими переслідуваннями, а також навчити, що означає бути Його учнями.

Ключові вірші: Марка 1:11: «І голос пролунав з неба: Ти – Син Мій Улюблений, Якого Я вподобав!».

Марка 1:17: «Тож сказав їм Ісус: Ідіть за Мною, і Я зроблю вас ловцями людей».

Марка 10:14–15: «Побачивши це, Ісус обурився і сказав їм: Пропустіть дітей, хай приходять до Мене, і не забороняйте їм, бо таким належить Царство Боже. Запевняю вас: якщо хто не прийме Божого Царства, як дитина, той не ввійде до нього!».

Марка 10:45: «Адже й Син Людський не прийшов, щоб служили Йому, але щоби послужити і душу Свою віддати як викуп за багатьох!».

Марка 12:33: «І що любити Його всім серцем, усім розумом, усією душею, усією силою, і що любити ближнього, як себе самого, – це більше за всякі всепалення та жертви».

Марка 16:6: «А він каже їм: Не лякайтеся! Ви шукаєте Ісуса Назарянина, розіп’ятого? Він воскрес – нема Його тут! Ось місце, де поховали Його!».

Марка 16:15: «І Він сказав їм: Ідіть по цілому світі й усьому творінню проповідуйте Євангеліє».

Коротке резюме: Це Євангеліє є унікальним, оскільки воно більше зосереджене на діях Ісуса, ніж на Його вченні. Воно написане простою мовою, швидко переходить від одного епізоду життя Христа до іншого. Воно не починається з генеалогії, як Євангеліє від Матвія, бо язичники особливо не цікавилися Його родоводом. Після хрещення Ісус почав Своє суспільне служіння в Галілеї й назвав перших чотирьох із дванадцяти учнів. Далі йде розповідь про життя Ісуса, Його смерть і воскресіння.

Євангеліє від Марка – це не просто збірка оповідань, але нарис, написаний з метою показати, що Ісус є Месією – і не тільки для євреїв, але й для язичників. Хоча й учні, на чолі з Петром, висловлювали свою віру в Нього (Марка 8:29–30), повністю зрозуміти Його призначення вони змогли лише після воскресіння.

Спостерігаючи за подорожами Ісуса Галілеї, околицями, а потім і Юдеєю, ми розуміємо, наскільки швидкий темп Він встановив. Він торкнувся життя багатьох людей, але особливо незгладимий слід Він залишив на Своїх учнях. Під час преображення (Марка 9:1–9) Він дав трьом з них можливість побачити Його майбутнє повернення із силою та славою, і це знову відкрило їм, ким Він є насправді.

Однак у дні, що передують Його останній поїздці до Єрусалиму, ми бачимо їхнє здивування, страх і сумніви. Під час арешту Ісус стояв один, оскільки вони втекли зі страхом. На інсценованих судах Ісус сміливо проголошував, що є Христом, Сином Благословенного, і що Він з тріумфом повернеться (Марка 14:61–62). Більшість учнів Христа не були свідками найважливіших подій Його розп’яття, смерті, поховання та воскресіння. Але декілька вірних жінок бачили Його страждання. Після суботи, рано вранці першого дня тижня, вони з похоронними пахощами пішли до могили. Коли вони побачили, що камінь відвалений, то ввійшли до склепу. Тіла Ісуса не було, але вони побачили ангела, одягненого в біле. Радісна звістка, яку вони почули, звучала так: «Він воскрес!». Жінки стали першими євангелистами, тому що вони поширили добру звістку про Його воскресіння. Це ж повідомлення поширювалося у всьому світі протягом наступних століть, аж до наших днів.

Зв’язки: Оскільки цільовою аудиторією Марка були язичники, то він не цитує Старий Завіт так часто, як Матвій, що писав насамперед для євреїв. Він не починав з генеалогії, щоб зв’язати Ісуса з єврейськими патріархами, замість цього розпочинаючи з Його хрещення – початку Його земного служіння. Але Марк цитує старозавітне пророцтво про посланця – Івана Хрестителя, який закликатиме людей: «Приготуйте дорогу Господню!» (Марка 1:3; Ісаї 40:3), оскільки вони очікували приходу свого Месії.

Ісус цитує Старий Завіт у декількох віршах Євангелія від Марка. У розділі 7, вірш 6, Ісус викриває фарисеїв в тому, що вони шанують Бога лише своїми вустами, а їхні серця були віддалені від Нього, і цитує їм пророка Ісаю, щоб засудити їх жорстокосердість (Ісаї 29:13). Ісус говорив про інше пророцтво Старого Завіту, яке мало сповнитися в ту ж ніч, коли учні розбіглися наче вівці, що не мають пастуха, під час Його арешту та смерті (Марка 14:27; Захарії 13:7). Він посилався на слова Ісаї, коли очистив храм від міняйл (Марка 11:15–17, Ісаї 56:7; Єремії 7:11), а також на псалми, коли пояснював, що Він – наріжний камінь нашої віри та Церкви (Марка 12:10–11, Псалом 117:22–23).

Практичне застосування: Марко зображує Ісуса, як стражденного раба Божого (10:45), та Того, Хто прийшов служити та пожертвувати Собою заради нас, щоб, зокрема, надихнути нас чинити так само. Ми маємо служити іншим, як і Він, з таким же смиренням і відданістю. Ісус закликав нас пам’ятати – щоб стати великими в Царстві Божому, ми повинні бути слугами для всіх (10:43). Самопожертва має перевершити нашу потребу у визнанні чи винагороді так, як Ісус був готовий принижуватися, коли жертвував Собою заради Своїх «овець».

English


Повернутися на стартову українську сторінку

Євангеліє від Марка

Дізнайтеся, як ...

Провести вічність із БогомОтримати прощення від Бога