settings icon
share icon
Запитання

Чи можна християнам користуватися кредитними картками?

Відповідь


Кредитні ваучери різних видів існували з 1800-х років, але у більш приватному порядку. Пластикові кредитні картки в тому вигляді, в якому ми їх знаємо, почали використовуватися лише з 1960-х років. 1946 року банкір на ім’я Джон Біґінс створив банківську картку під назвою «Charg-It», проте вона використовувалася лише на місцевому рівні в його банку. 1950 р. Diners Club представив картку, що стала першою кредитною карткою, яка набула широкого використання. Відтоді інші банки та кредитні організації приєдналися до натовпу бажаючих позичити гроші під відсотки. Кредитні картки можуть допомогти комусь вижити в період фінансових труднощів, але за необережного використання вони також можуть створити некерований борг. Оскільки Бог має контролювати всі сфери життя християн, включаючи фінанси, то чи можна їм користуватися кредитними картками?

Це залежить від самоконтролю людини, мудрості та розуміння здатності кредитних карток заволодіти нами. Одна з основних проблем кредитних організацій і компаній, які випускають кредитки, полягає в тому, що вони заробляють значну частину свого капіталу на людях із нерозумними звичками витрачати гроші та на тих, хто занадто бідний, щоб виплатити борги. Коли Бог надав Свій закон ізраїльтянам, Він указав, що вони не мають давати гроші під відсотки своїм співвітчизникам (Левіти 25:36; Вихід 22:25). Заборона стосувалася не стягнення будь-яких відсотків із тих, кому вони позичали гроші, а стягнення непомірних відсотків з одноплемінників-ізраїльтян, які не могли собі цього дозволити. Навпаки, Псалом 15:5 описує людину, що перебуває в присутності Бога, як людину, що, серед іншого, «грошей своїх не позичає на лихву» (тут і далі – Сучасний переклад Українського Біблійного Товариства).

Багато людей виявили, що не можуть довіряти собі у питанні використання кредиток. Вони схильні розглядати їх як «безкоштовні гроші», оскільки фактичний стан рахунку може бути відомий не відразу, і навіть у цьому разі вимагається лише мінімальний платіж. Вони можуть мати якусь річ за 30 тис. гривень уже сьогодні та платити за неї лише по декілька тисяч щомісяця. Про що вони не хочуть думати, це про те, що нова річ за 30 тис. гривень перетвориться на вживану річ за 50 тис. тоді, коли вони нарешті сплатять за неї мінімальними щомісячними платежами. Витрачати гроші на відсотки – погане управління ресурсами, які Бог довірив нам (див. 1 Тимофію 6:10; Притчі 22:7). Розумні витрати означають, що ми прагнемо жити, не витрачаючи всі наші кошти, щоб у нас завжди були гроші на надзвичайні ситуації та їх було достатньо, аби поділитися з нужденними.

Отримання відсотків з наших інвестицій, а не виплата відсотків з наших витрат – це розумний спосіб розпоряджатися грошима. У 25-му розділі Євангелія від Матвія Ісус наводить приклад трьох слуг, двоє з яких вклали довірене їм паном і подвоїли початкову суму. Третій однак не вкладав. У вірші 27 пан каже йому: «Треба тобі було віддати мої гроші торговцям, і тепер я взяв би своє з прибутком».

Сама кредитна картка не є злом. Вона може бути вигідною, зручною та навіть економічною для людини, яка вміє нею користуватися. Коли ми контролюємо свої фінанси, а не вони контролюють нас, то не робимо кумирів із речей, які можемо купити. Ми також не використовуємо наші гроші для контролю над іншими людьми. Розумні користувачі кредитних карток уникають надмірних відсотків за свої покупки, сплачуючи заборгованість по картці наприкінці кожного платіжного циклу.

Коли ми розглядаємо кредитки як готівку, то контролюємо свої витрати. Ми не беремо того, що не можемо собі дозволити, і тому не переживаємо шок, коли надходить рахунок. Витрата лише тієї суми, яку ми можемо собі дозволити, допомагає нам дотримуватися вказівки в посланні до Євреїв 13:5: «У поведінці будьте не грошолюбні, задоволені тим, що маєте…». Коли ми відмовляємося від спокуси витрачати у кредит, то вчимося бути задоволеними (1 Тимофію 6:6). Через задоволеність ми розвиваємо благочестивий характер і розглядаємо свої фінанси як спосіб благословляти інших і прославляти Бога (Псалом 37:26; Притчі 11:24-25; 2 Коринтянам 9:7).

English


Повернутися на стартову українську сторінку

Чи можна християнам користуватися кредитними картками?

Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries