settings icon
share icon
Запитання

Кальвінізм та армініанство – хто правий?

Відповідь


Кальвінізм і армініанство є двома теологічними системами, які намагаються пояснити відношення між Божественною верховною владою і людською відповідальністю щодо спасіння. Кальвінізм названий за ім’ям Жана Кальвіна, французького теолога, що жив у 1509-1564 рр., армініанство – на честь Якоба Армінія, голландського теолога (1560-1609 рр.).

Відмінності між обома системами можна підсумувати у п’яти пунктах:

1. Кальвінізм притримується думки про повну порочність, у той час як армініанство настоює на порочності частковій. Повна порочність означає, що кожний аспект людського єства заплямований гріхом; таким чином, людина не в стані прийти до Бога самостійно. Під частковою порочністю мається на увазі, що кожний аспект природи людини заплямований гріхом, але не до такої міри, щоб вона не змогла самостійно повірити в Бога.

2. Кальвінізм дотримується позиції безумовного обрання, у той час як армініанство передбачає обрання умовне. Безумовне обрання означає, що Бог вибирає людей для спасіння, цілковито базуючись лише на Своїй волі, а не на чому-небудь, залежному від людини. Згідно з думкою про умовне обрання, Бог обирає людей для спасіння, основуючись на Своєму передбаченні того, хто повірить у Христа як Спасителя.

3. Кальвінізм говорить про обмежене викуплення, армініанство притримується необмеженого викуплення. Даний пункт найбільш суперечливий зі всіх п’яти. Концепція обмеженого викуплення полягає в тому, що Ісус помер тільки за обраних. Згідно з необмеженим викупленням, Ісус помер для всіх, але Його смерть не має дії, поки людина не повірить.

4. Кальвінізм притримується невідпорної благодаті, у той час як армініанство – «відпорної». Невідпорна благодать означає – якщо Бог закличе людину до спасіння, ця людина буде неминуче спасенна. Ідея «відпорної» благодаті стверджує, що Бог закликає всіх до спасіння, але багато людей опираються і відмовляються від цього заклику.

5. Кальвінізм також говорить про збереження святих, а армініанство – навпаки, притримується позиції умовного спасіння. Збереження святих означає, що людина, обрана Богом, буде збережена у вірі і ніколи не відмовиться від Христа, не відійде від Нього. Умовне спасіння – коли віруючий може з власної волі залишити Христа, таким чином, втративши спасіння.

Отже, хто правий у суперечці: кальвінізм чи армініанство? Слід зазначити, що у церкві – Тілі Христовому – наявні всі різновиди сполучень кальвінізму й армініанства. Існують кальвіністи й армініани за всіма п’ятьма пунктами, водночас є кальвіністи за трьома й армініани за двома пунктами. Багато віруючих перебувають десь між цими двома крайніми позиціями. У кінцевому результаті, ми переконані, що обидві системи безуспішні у спробах пояснити непоясниме. Людські істоти не в стані повністю осягнути такі ідеї, як ця. Так, Бог є вищий за все і Він знає все. Так, людські істоти закликані прийняти справжнє, свідоме рішення повірити у Христа, щоб отримати спасіння. Ці два факти здаються нам суперечливими, але в Божественному розумі вони мають довершений зміст.

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

Кальвінізм та армініанство – хто правий?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries