settings icon
share icon
Запитання

У чому суть пророцтва майя щодо 2012 року?

Відповідь


Календар «довгого рахунку» стародавніх майя закінчується 21 грудня 2012 року, через що виникло безліч різних теорій. Дехто вважає, що цей «кінець» є лише обнулінням, початком нового циклу. Інші вбачають у ньому дату кінця світу (або, принаймні, певного виду вселенської катастрофи). Отже, що таке календар «довгого рахунку» майя та чи має він відношення до кінця світу?

Майя розробили свій власний календар (календар «довгого рахунку») приблизно в 355 р. до Р.Х. Вони використали свої спостереження й математичні знання для розрахунку майбутніх рухів зірок на небі. Завдяки цьому, майя виявили ефект коливання земної осі під час колового обертання. Це коливання приводить до того, що зірки у своєму русі поступово переміщаються на небі (ефект під назвою «прецесія») із циклом у 5125 років. Майя також виявили, що один раз на цикл темна смуга в центрі Чумацького шляху (так званий «галактичний екватор») перетинається з еліптичною площиною руху сонця на небі.

Протягом цього року перетину сонцестояння (коротка мить, коли сонце на небі перебуває на найбільшій кутовій відстані з іншого боку екваторіальної площини від спостерігача) припадає на 21 грудня в північній півкулі та 21 червня у південній. У момент сонцестояння відбувається перетин «галактичного екватора» з Чумацьким шляхом. Таким роком (за нашим календарем) є 2012, а минулого разу це сталося 11 серпня 3114 до н.е. Враховуючи, що за міфологією майя сонце – це божество, а Чумацький шлях – брама життя й смерті, плем’я дійшло висновку, що цей перетин у минулому мав би бути моментом творіння. Ієрогліфи майя імовірно вказують на їхню віру в те, що під час наступного перетину (у 2012 році) відбудеться своєрідний кінець і початок нового циклу.

Усі так звані «пророцтва майя про 2012 рік» є нічим іншим, як абсолютно спекулятивною екстраполяцією, заснованою на поверхневих тлумаченнях ієрогліфів майя сучасними вченими. Насправді, крім астрологічної конвергенції, ознак того, що майя провіщали будь-що конкретне про події у далекому майбутньому, практично немає. Майя не були пророками, вони навіть не змогли передбачити зникнення власної культури. Вони були великими математиками й астрономами, але також і жорстоким плем’ям із примітивним розумінням природних явищ, що дотримувалось архаїчних вірувань, варварської практики кровопускання й людських жертвоприношень. Вони вірили, наприклад, що кров людських жертвоприношень живить сонце та дає йому життя.

У Біблії немає абсолютно нічого, що вказувало би на те, що 21 грудня 2012 року може статися кінець світу. Біблія ніде не підтверджує, що астрономічні явища, на які вказували майя, є ознакою кінця часів. Бог виглядав би непослідовним, якби дозволив майя виявити цю дивовижну істину, при цьому приховавши її від старозавітних пророків. Отже, немає жодного біблійного свідчення про те, що пророцтво майя щодо 2012 р. слід вважати переконливим провіщенням кінця світу.

Окрім передбачення, що 21 грудня 2012 р. настане кінець світу, стародавні майя вірили в наступне: наше сонце є божеством; воно живиться кров’ю людських жертв; час створення припадає на 3114 р. до н.е. (незважаючи на всі докази того, що це відбулося набагато раніше); візуальне розташування зірок вздовж однієї лінії впливає на повсякденне життя людей тощо. Як і будь-яка інша фальшива релігія, релігія майя прагнула піднести творіння вище за Творця. У Біблії про подібні хибні вірування говориться: «Вони замінили Божу істину на неправду, поклонялися і служили творінню більше, ніж Творцеві» (Римлянам 1:25; тут і далі – Четвертий переклад Українського Біблійного Товариства); «Його (Бога) невидиме – Його вічна сила і Божественність – від створення світу через творіння стає зрозумілим. Так що немає їм виправдання» (Римлянам 1:20). Вірити в пророцтво майя щодо 2012 року – означає відкидати чітке біблійне вчення про кінець світу. Ісус сказав нам: «Про той же день або годину не знає ніхто: ні ангели на небі, ні Син, а тільки Отець» (Марка 13:32).

EnglishПовернутися на стартову українську сторінку

У чому суть пророцтва майя щодо 2012 року?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries