settings icon
share icon
Soru

Zamanın sonuyla ilgili peygamberliklere göre ne olacaktır?

Yanıt


Kutsal Kitap zamanın sonuyla ilgili çok şey söyler. Kutsal Kitap’taki hemen hemen her kitapta zamanın sonuyla ilgili peygamberlikler yer almaktadır. Bütün bu peygamberlikleri alıp organize etmek zor olabilir. Aşağıda Kutsal Kitap’ın zamanın sonunda olacağını bildirdiklerinin çok kısa bir özeti yer alıyor.

Mesih, bütün yeniden doğmuş inanlıları yeryüzünden bulutlarla göğe alacaktır (1 Selanikliler 4:13-18; 1 Korintliler 15:51-54). Mesih’in yargı tahtında, bu inanlılar ya yeryüzünde geçirdikleri zamanda yaptıkları iyi işler ve sadık hizmetlerinden ötürü ödüllendirilecek ya da hizmet ve itaat etmedikleri için sonsuz yaşam hariç ödüllerini kaybedecektir (1 Korintliler 3:11-15; 2 Korintliler 5:10).

Mesih karşıtı (canavar) yönetime gelecek ve İsrail’le yedi yıllık bir anlaşma imzalayacaktır (Daniel 9:27). Bu yedi yıllık süre “sıkıntı dönemi” olarak bilinir. Bu sıkıntı dönemi sırasında korkunç savaşlar, kıtlıklar, salgın hastalıklar ve doğal afetler olacaktır. Tanrı, günah, kötülük ve fenalık üzerine gazabını dökecektir. Sıkıntı zamanı ayrıca mahşerin dört atlısı, yedi mühür, borazan ve yargı kâselerinin göründüğü zaman olacaktır.

Yedi yılın aşağı yukarı ortasında, mesih-karşıtı İsrail’le barış antlaşmasını bozup İsrail’e karşı savaş açacaktır. Mesih-karşıtı, “yıkıcı iğrenç şey”i yapacak ve yeniden yapılmış olan Yeruşalim’deki tapınakta tapınılması için kendisinin bir heykelini yapacaktır (Daniel 9:27; 2 Selanikliler 2:3-10). Sıkıntı zamanının ikinci kısmı, “büyük sıkıntı” (Vahiy 7:14) ve “Yakup soyu için sıkıntı dönemi” (Yeremya 30:7) olarak bilinmektedir.

Yedi yıllık sıkıntının sonunda, mesih-karşıtı Yeruşalim üzerine son saldırısını yapacak ve bunun sonucunda Armageddon savaşı gerçekleşecektir. İsa Mesih geri dönecek ve mesih-karşıtını ve onun ordularını yok ederek onları ateş gölüne atacaktır (Vahiy 19:11-21). Mesih bundan sonra İblis’i 1000 yıl boyunca dipsiz derinliklerde bağlayacak ve bu bin yıllık dönem boyunca yeryüzündeki krallığını yönetecektir (Vahiy 20:1-6).

Bin yılın sonunda, İblis salınacak ve yeniden yenilecek ve sonsuzluk boyunca ateş gölüne atılacaktır (Vahiy 20:7-10). Mesih bundan sonra bütün iman etmeyen kişileri, büyük beyaz taht yargısında yargılayıp (Vahiy 20:10-15) hepsini ateş gölüne atacaktır. Bundan sonra Mesih yeni gök ve yeni yeryüzünü ve inanlıların sonsuza dek yaşayacakları yer olan Yeni Yeruşalim’i getirecektir. Artık günah, üzüntü ve ölüm olmayacaktır (Vahiy 21–22).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Zamanın sonuyla ilgili peygamberliklere göre ne olacaktır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries