settings icon
share icon
Soru

Yedi öldürücü günah hangileridir?

Yanıt


Yedi öldürücü günah, İsa’nın izleyicilerini düşmüş insanın günah işleme yatkınlığı hakkında eğitip bilgilendirmek için özgün olarak ilk Hristiyan öğretilerinde kullanılan bir listedir. Yedi “ölümcül” günah listesi hakkındaki yanlış düşünce, bunların Tanrı’nın bağışlamayacağı günahlar olduğudur. Kutsal Kitap, Tanrı’nın bağışlamayacağı tek günahın devam eden inançsızlık olduğunu çünkü bunun bağışlama elde etmenin tek yolu olan İsa Mesih ve O’nun çarmıhta bizim günahlarımız için ölmüş olmasını reddettiğini açıkça bildirir.

Yedi ölümcül günah düşüncesi Kutsal Kitap’a uygun mudur? Hem evet, hem hayır. Süleyman’ın Özdeyişleri 6:16-19 şöyle bildirir: “RAB'bin nefret ettiği altı şey, iğrendiği yedi şey vardır: 1) Gururlu gözler, 2) Yalancı dil, 3) Suçsuz kanı döken eller, 4) Düzenbaz yürek, 5) Kötülüğe seğirten ayaklar, 6) Yalan soluyan yalancı tanık, 7) kardeşler arasında çekişme yaratan kişi.” Ancak, yedi ölümcül günah denildiğinde çoğu insanın aklına gelen liste bu değildir.

6’cı yüzyılda yaşayan Papa Büyük Gregorius’a göre, yedi ölümcül günah, gurur, çekememezlik, oburluk, şehvet, öfke, hırs ve tembelliktir. Bütün bunların günah oldukları inkâr edilemez olduğu halde, Kutsal Kitap’ta bunlara hiçbir zaman, “yedi ölümcül günah” tanımı verilmemiştir. Yedi ölümcül günahın geleneksel listesi var olan birçok değişik günahı sınıflandırmanın iyi bir yolu işlevini görebilir. Hemen hemen her tür günah yedi kategoriden birinin altına konulabilir. Daha da önemlisi, bu yedi günahın herhangi başka bir günahtan daha “ölümcül” olmadığını anlamalıyız. Her günah ölümle sonuçlanır (Romalılar 6:23). Tanrı’ya yücelik olsun ki, İsa Mesih aracılığıyla, “yedi ölümcül günah” dahil, bütün günahlarımız bağışlanabilir (Matta 26:28; Elçilerin İşleri10:43; Efesliler 1:7).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Yedi öldürücü günah hangileridir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries