settings icon
share icon
Soru

Ne kadar yaşayabileceğimiz konusunda bir yaş haddi var mıdır?

Yanıt


Birçok insan Yaratılış 6:3’ü, 120 yılın insanlığın yaşı için verilmiş bir sınır olarak algılar: “RAB, ‘Ruhum insanda sonsuza dek kalmayacak, çünkü o ölümlüdür’ dedi, ‘İnsanın ömrü yüz yirmi yıl olacak.’” Ancak, Yaratılış 11’ci bölüm 120 yaşından fazla yaşayan birkaç kişiyi kaydetmektedir. Bunun sonucu olarak, bazıları Yaratılış 6:3’ü, insanların artık 120 yaşından daha fazla yaşamayacakları anlamındaki genel bir kural şeklinde yorumlar. Tufan’dan sonra, insanların yaşam süresi dramatik bir şekilde kısalmaya başlamış (Yaratılış 5’i, Yaratılış 11’le kıyaslayın) ve sonunda 120 yaşın altına düşmüştür (Yaratılış 11:24). O zamandan beri 120 yaşından daha fazla yaşayan çok az kişi olmuştur.

Ancak, metin çerçevesine daha uygun görünen bir başka yorum da, Yaratılış 6:3’ün Tanrı’nın burada, Tufan’ın bu ilandan 120 yıl sonra gerçekleşeceğini söylediği şeklindedir. İnsanlığın günleri, insanlığın kendisinin Tufan’da yok edilmesiyle ilgili bir kaynaktır. Bazıları bu yorumun Tanrı’nın Yaratılış 5:32’de Nuh 500 yaşındayken ona gemiyi yapmasını buyurması ve Tufan geldiğinde de Nuh’un 600 yaşında olmasıyla (Yaratılış 7:6) ilgili olduğunu ve bu yorumun da 120 değil sadece 100 yıl verdiğini söyleyerek itiraz eder. Ancak, Tanrı’nın Yaratılış 6:3’deki bu ilanı ne zaman yaptığı bildirilmemiştir. Ayrıca Yaratılış 5:32 Tanrı’nın Nuh’a Gemi’yi inşa etmesini buyurduğu zaman değil, Nuh’un üç oğlunun babası olduğunda kaç kaşında olduğunu bildirir. Tanrı’nın Tufan’ın 120 yıl sonra olacağını belirlemesi ve Nuh’a gemiyi inşa etmeyi buyurmadan önce birkaç yıl beklemiş olması mantığa epey uygundur. Durum her ne olursa olsun, Yaratılış 5:32 ile 7:6 arasındaki 100 yıl, Yaratılış 6:3’de sözü edilen 120 yılla hiçbir şekilde çelişki oluşturmaz.

Musa, Tufan’dan birkaç yüz yıl sonra şöyle bildirmiştir: “Ömrümüz yetmiş yıl sürüyor,bilemedin seksen, o da sağlıklıysak; en güzel yıllar da zahmetle, kederle geçiyor, çabucak bitiyor, uçup gidiyoruz” (Mezmur 90:10). Ne Yaratılış 6:3, ne de Mezmur 90:10 Tanrı’nın insanlık için belirlemiş olduğu yaş sınırları değildir. Yaratılış 6:3 Tufan’ın ne zaman gerçekleşeceğinin bildirimidir. Mezmur 90:10 ise sadece genel bir kural olarak insanların 70-80 yıl yaşadıklarını bildirmektedir (ki bu durum günümüzde hâlâ geçerlidir).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Ne kadar yaşayabileceğimiz konusunda bir yaş haddi var mıdır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries