settings icon
share icon
Soru

Bir Hristiyan yanıtlanmayan duaya nasıl bir karşılık vermelidir?

Yanıt


Kaç Hıristiyan birileri için dua etmiş ama dualarının karşılıksız kaldığını görmüştür?

Kaç kişi dua etmiş ve belki de "vazgeçmiştir" çünkü ya iman zayıflığı nedeniyle cesaretleri kırılmış ya da dua ettikleri şeyin Tanrı'nın isteği olmadığı sonucuna varmışlardır?

Yine de, cevapsız dualarla nasıl başa çıktığımız sadece kendi yararımıza değil, başkalarının da yararınadır. Dua ettiğimizde, tüm işlerimizde sorumlu olduğumuz Kişi'yle en değerli ve Tanrı vergisi iletişim eylemini gerçekleştirmiş oluruz. Gerçekten de Rab İsa Mesih'in kanı gibi yüksek bir bedel karşılığında satın alındık ve bu nedenle Tanrı'ya aitiz.

Dua etme ayrıcalığımız Tanrı'dandır ve İsrail'e verildiği zamanki kadar şimdi de bizimdir (Yasanın Tekrarı 4:7). Yine de, dua ettiğimizde ya da Cennetteki Kişi'yle konuştuğumuzda, O'nun yanıt vermediği zamanlar olur. Bunun pek çok nedeni olabilir ve Kutsal Yazılar dualarımızın çok şefkatli ve sevgi dolu Olan tarafından neden ve nasıl ele alındığını gösterir; Kendisi Baba Tanrı'yla iletişim kurmamızı sever, çünkü O bizim temsilcimizdir (İbraniler 4:15).

Duaların karşılıksız kalmasının başlıca nedenlerinden biri günahtır. Tanrı'yla alay edilemez ya da Tanrı kandırılamaz ve yukarıda tahtta oturan O bizi, her düşüncemizi bilecek kadar yakından tanır (Mezmur 139:1-4). Eğer Yol'da yürümüyorsak ya da yüreklerimizde kardeşimize karşı düşmanlık besliyorsak ya da yanlış güdülerle (örneğin bencil arzularla) bir şeyler diliyorsak, Tanrı'nın dualarımıza yanıt vermemesini bekleyebiliriz, çünkü O işitmez (2. Tarihler 7:14; Yasa’nın Tekrarı 28:23; Mezmurlar 66:18; Yakup 4:3). Günah, Tanrı'nın merhametinin sonsuz "şişesinden" alabileceğimiz tüm potansiyel bereketlerin "tıpasıdır"! Gerçekten de dualarımızın Rab'bin gözünde iğrenç olduğu zamanlar vardır, özellikle de imansızlık (Süleyman'ın Özdeyişleri 15:8) ya da ikiyüzlülük (Markos 12:40) nedeniyle açıkça Rab'be ait olmadığımız zamanlar.

Duaların karşılıksız kalmasının bir başka nedeni de, Rab'bin bizim imanımızdan kendisine daha derin bir güven ve itimat duymamızı sağlamasıdır; bu da bizden daha derin bir minnettarlık, sevgi ve alçakgönüllülük duygusu yaratmalıdır. Bu da ruhsal açıdan yarar görmemize neden olur, çünkü O alçakgönüllülere lütuf verir (Yakup 4:6; Süleyman’ın Özdeyişleri 3:34). Ah, insan Sur ve Sayda bölgesini ziyaret ederken Rabbimiz'den merhamet dileyen o zavallı Kenanlı kadın için neler hissediyor (Matta 15:21-28)! O kadın, Yahudi bir hahamın dikkatini çekecek biri değildi. Yahudi değildi ve bir kadındı, Yahudilerin onu görmezden gelmesinin iki nedeni vardı. Rab onun dualarına yanıt vermiyormuş gibi görünse de, onun durumu hakkındaki her şeyi biliyordu. Belirttiği ihtiyaçlarına hemen yanıt vermemiş olabilir, ama yine de onun isteğini duydu ve yerine getirdi.

Tanrı bize sık sık sessiz görünebilir, ama bizi asla eli boş göndermez. Dua yanıtlanmamış olsa bile, Tanrı'nın bunu kendi zamanında yapacağına güvenmeliyiz. Dua etmek bile bizim için bir berekettir; imanımız sayesinde duada ısrar etmeye teşvik ediliriz. Tanrı'yı hoşnut eden imandır (İbraniler 11:6) ve eğer dua yaşamımız eksikse, bu ruhsal durumumuzu da yansıtmaz mı? Tanrı merhamet için attığımız zayıf çığlıklarımızı duyar ve O'nun sessizliği bizi duada ısrar etme duygusuyla alevlendirir. O'nunla durumları tartmamızı sever. Tanrı'nın yüreğinden geçen şeylere açlık duyalım ve kendi yollarımızda değil, O'nun yollarında yürüyelim.

Eğer hiç durmadan dua etmeye sadıksak, o zaman Tanrı'nın isteğine göre yaşıyoruz demektir ve bu asla yanlış olamaz (1. Selanikliler 5:17-18).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Bir Hristiyan yanıtlanmayan duaya nasıl bir karşılık vermelidir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries