settings icon
share icon
Soru

Varoluşçuluk nedir?

Yanıt


Varoluşçuluk, resmi bir felsefe sistemi olmaktan çok, felsefî konulara genel bir yönelimdir. En çok yirminci yüzyılın başında Avrupa’da popülerdi. Aydınlanma’nın insan mantığına aşırı güvenine bir tepkiydi. Onu çekici kılan etkilerden bazıları, büyük bir olasılıkla, Kierkegaard’ın, Hıristiyan inancının bir dizi rasyonel öneriye indirgenemeyeceği, aynı zamanda daha geniş duygusal ve ilişkisel imalar içerdiği konusundaki görüşlerini içerir. Daha da önemlisi, I. Dünya Savaşı’nın yıkımı, 1920’ler ve 1930’ların ekonomik çöküşleri ve II. Dünya Savaşı’nın dehşetleri gibi tarihsel olaylar, modernizmin insan mantığının tüm sorunların üstesinden geleceği şeklindeki umudunun sahte olduğunu ortaya koymuştu.

Bu yüzden varoluşçuluk, insan mantığının yeteneğini daha önemsiz gösterir. Kişinin, mantıklı, düzenli bir kozmosdaki yeriyle ilgili olarak bireysel ve toplumsal bir anlam bulma konusunda umutsuzluk içerir. Varoluşçular için mantıklı düzenin kendisi şüphelidir. Bu yüzden, anlam bulma konusunda, mantıklı açıklama diğer yaklaşımlardan sonra gelir. Bazı varoluşçular, anlamı, kişinin kendi koşullarını aşmadaki başarıları açısından ifade ederler. Diğerleri onu, insan deneyimi hakkında başkalarıyla bağlantı ve iletişim kurmaktan gelen anlam şeklinde ifade eder. Odaklanan, varoluş deneyimidir. Mantıklı açıklama bir kenara bırakılmıştır.

Bir Hristiyan, varoluşçuluğun iddiaları karşısında nasıl yardımcı olabilir? Bir yandan, Hristiyan kişi, modernizmin, insan mantığının her türlü zorluğu karşılama ve üstesinden gelme becerisine dair boş bir ümide sahip olduğu konusuna katılabilir. Gerçekten de, Kutsal Kitap’ın öğretisine göre, insan günahı ve ölümün kendisi de dahil olmak üzere, birçok şeyin üstesinden yalnızca Tanrı’nın lütfuyla gelinebilir. Ayrıca Hristiyan kişi, insan mantığının keşfedemeyeceği ve ancak eğer Tanrı onları göstermeyi seçerse bulabileceği birçok şey olduğunu kabul eder. Diğer yandan, bir Hristiyan varoluşçuluğun ümitsizlik ruhuna katılmaz. Hristiyanlık gelecek hakkındaki iki yönü kuvvetle vurgular. İlk olarak, Hristiyanlık, Mesih zamanın sonunda kozmostan tüm kötülükleri yok etmek ve her şeyin üzerinde egemen olmak için geleceği için, yanlış, kargaşalı ve bozuk olan her şeyin sonunda düzeltileceği son yargıyı kabul eder. İkinci olarak, Hristiyanlık, Mesih’e güvenen herkes için gelecekteki umutlu gerçeği, yani diriliş, sonsuz yaşam ve kutsallaştırılmanın mutlaka tamamlanacak olmasını ve bunların hepsinin Tanrı’nın lütfu tarafından karşılıksız olarak verildiğini onaylar. Geleceğin bu iki yönüyle ilgili birçok Kutsal Kitap ayeti aktarılabilir. Bu birçok ayetten bir tanesi aşağıda yer alıyor, Romalılar 6:23: “Çünkü günahın ücreti ölüm, Tanrı’nın armağanı ise Rabbimiz Mesih İsa’da sonsuz yaşamdır.”

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Varoluşçuluk nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries