settings icon
share icon
Soru

Bir insanın komünyon alabilmesinden önce vaftiz gerekli midir?

Yanıt


Kutsal Yazılar’da bir insanın Rab’bin Sofrası’na katılabilmesinden önce vaftiz olması gerektiği bildirilmemektedir. Ancak, hem vaftiz, hem de Rab’bin Sofrası’na katılmak için İsa Mesih’in ölümü, gömülmesi ve dirilmesine iman şarttır.

Rab’bin Sofrası, İsa, çarmıha gerilmeden önceki akşam öğrencileriyle Fısıh yemeğini yerken vermiş olduğu bir törendir (Matta 26:20-28). Matta 28:19’da, Rabbimiz’in ölümü ve dirilişinden sonra öğrencilerine bütün dünyaya gidip müjdesini öğretmeleri olan Büyük Görev’i vermiştir. İsa, bu görevden sonra onlara yeni inanlıları vaftiz etme buyruğunu da vermiştir. Üçlü Birlik’in ismiyle suyla vaftiz, kilisenin başlangıcından beri uygulanmaktadır. Tek şart, yukarıda da bildirildiği üzere, kişinin Rab İsa Mesih’e Kurtarıcı olarak güvenmiş olmasıdır. Vaftiz, kurtuluş deneyiminin bir resmidir ve Rabbimiz’e bir itaat etkinliğidir. Birçok Kutsal Kitap alimi tarafından Hristiyan öğrenciliğine ilk adım sayılır.

Rab’bin Sofrası, Mesih’teki inanlıların Rableri ile paydaşlık içine girip O’nun ölümünü anmalarının bir yoludur. Vaftiz, Mesih’teki inanlıları belirleyen önemli bir işarettir. Hiç vaftiz edilmemiş birisi inanlı olabilir, ancak henüz Mesih’e itaatte ilk adımı atmış biri olduğunu herkesin önünde bildirmemiştir. Bazı kiliselerin Rab’bin Sofrası’ndan pay almadan önce vaftizi şart koşmalarının nedeni belki de budur. Ancak yine Kutsal Yazılar’ın hiçbir yerinde böyle bir talimat olmadığını tekrar etmek istiyorum.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Bir insanın komünyon alabilmesinden önce vaftiz gerekli midir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries