settings icon
share icon
Soru

Doğru vaftiz biçimi hangisidir?

Yanıt


Bu sorunun en basit yanıtı “vaftiz” sözcüğünün anlamında bulunur. Vaftiz sözcüğü, “Suya batırmak” anlamına gelen Grekçe sözcükten gelir. Bu yüzden kişinin üzerine su serpilerek ya da su dökülerek yapılan vaftiz iki zıt anlamlı kelimenin bir arada kullanılması, kendi kendisiyle çelişkili bir şeydir. Su serpilerek yapılan vaftiz, “Birisinin üzerine su serperek onu suya batırmak” anlamına gelecektir. Vaftiz sözcüğünün anlamı kendi içindedir ve suya batırılarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Vaftiz, inanlının Mesih’in ölümü, gömülmesi ve dirilişiyle özdeşleşmesini gösterir. “Mesih İsa'ya vaftiz* edildiğimizde, hepimizin O'nun ölümüne vaftiz edildiğimizi bilmez misiniz? Baba'nın yüceliği sayesinde Mesih nasıl ölümden dirildiyse, biz de yeni bir yaşam sürmek üzere vaftiz yoluyla O'nunla birlikte ölüme gömüldük” (Romalılar 6:3-4). Suya batırılma etkinliği, Mesih’le birlikte ölmeyi ve gömülmeyi gösterir. Sudan çıkma etkinliği de, Mesih’in dirilişini gösterir. Bunun sonucu olarak, Mesih’le birlikte gömülüp dirilmeyi gösteren tek vaftiz yöntemi suya batırılarak yapılan vaftizdir. Su serpilerek ya da üzerine su dökülerek yapılan vaftiz, Kutsal Kitap’a aykırı bir uygulama olan bebek vaftizinin sonucu olarak gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

Suya batırılarak yapılan vaftiz, Mesih’le özdeşlemenin Kutsal Kitap’a en uygun yöntemi olduğu halde (bazılarının inandığı gibi) kurtuluş için bir şart değildir. Vaftiz bir itaat etkinliği, Mesih’e olan imanın herkesin önünde bildirilmesi ve O’nunla özdeşleşmedir. Vaftiz eski yaşamımızı bırakıp yeni bir yaratılış olmamızın bir resmidir (2 Korintliler 5:17). Suya batırılarak yapılan vaftiz bu radikal değişikliği tamamen gösteren tek vaftiz yoludur.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Doğru vaftiz biçimi hangisidir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries