settings icon
share icon
Soru

Kutsal Ruh’un vaftizi nedir?

Yanıt


Kutsal Ruh'un vaftizi, Tanrı'nın Ruhu'nun kurtuluş anında inanlıyı Mesih'le ve Mesih'in bedenindeki diğer inanlılarla birlikteliğe yerleştirdiği iş olarak tanımlanabilir. Kutsal Ruh'un vaftizi Vaftizci Yahya (Markos 1:8) ve göğe yükselmeden önce İsa tarafından önceden bildirilmiştir: “Şöyle ki, Yahya suyla vaftiz etti, ama sizler birkaç güne kadar Kutsal Ruh'la vaftiz edileceksiniz” (Elçilerin İşleri 1:5). Bu vaat Pentikost Günü'nde yerine geldi (Elçilerin İşleri 2:1-4). Kutsal Ruh ilk kez kalıcı olarak insanların üzerine indi ve kilise başlamış oldu.

Birinci Korintliler 12:12-13 ayetleri Kutsal Ruh'un vaftiziyle ilgili Kutsal Kitap'ın temel bölümüdür: “İster Yahudi ister Grek, ister köle ister özgür olalım, hepimiz bir beden olmak üzere aynı Ruh'ta vaftiz edildik ve hepimizin aynı Ruh'tan içmesi sağlandı” (1. Korintliler 12:13). "Hepimizin" Ruh tarafından vaftiz edildiğimize dikkat edin. Tüm imanlılar kurtuluşla eş anlamlı olan vaftizi almışlardır ve bu yalnızca birkaç kişiye özel bir deneyim değildir. Romalılar 6:1-4 özellikle Tanrı'nın Ruhu'ndan söz etmese de, inanlının Tanrı'nın önündeki konumunu 1. Korintliler bölümüne benzer bir dille tanımlar: “Öyleyse ne diyelim? Lütuf çoğalsın diye günah işlemeye devam mı edelim? Kesinlikle hayır! Günah karşısında ölmüş olan bizler artık nasıl günah içinde yaşarız? Mesih İsa'ya vaftiz edildiğimizde, hepimizin O'nun ölümüne vaftiz edildiğimizi bilmez misiniz? Baba'nın yüceliği sayesinde Mesih nasıl ölümden dirildiyse, biz de yeni bir yaşam sürmek üzere vaftiz yoluyla O'nunla birlikte ölüme gömüldük.”

Ruh vaftiziyle ilgili anlayışımızı sağlamlaştırmak için üç unsur gereklidir. Birincisi, 1. Korintliler 12:13 ayeti tıpkı herkese içmesi için Ruh verildiği gibi (Ruh'un bedene girmesi), herkesin vaftiz edildiğini açıkça belirtmektedir. İkincisi, Kutsal Yazılar'ın hiçbir yerinde inanlılara Ruh'la veya Ruh tarafından vaftiz edilmeleri ya da herhangi bir şekilde Kutsal Ruh'un vaftizini aramaları söylenmez. Bu, tüm inanlıların bu deneyimi yaşamış olduğunu gösterir. Üçüncüsü, Efesliler 4:5 ayeti Ruh vaftizinden bahsediyor gibi görünmektedir. Bu durumda, "tek iman" ve "tek Baba" gibi, Ruh vaftizi de her inanlı için gerçektir.

Sonuç olarak, Kutsal Ruh'un vaftizi iki şey yapar: 1) bizi Mesih'in bedeniyle birleştirir ve 2) Mesih'le birlikte çarmıha gerilmemizi sağlar. O'nun bedeninde olmak, O'nunla birlikte yaşamın yeniliğine dirildiğimiz anlamına gelir (Romalılar 6:4). O halde 1. Korintliler 12:13’de belirtildiği gibi, bu bedenin düzgün bir şekilde işlemesini sağlamak için ruhsal armağanlarımızı kullanmalıyız. Tek Ruh vaftizini deneyimlemek, Efesliler 4:5’de belirtildiği gibi, kilisenin birliğini korumanın temelini oluşturur. Ruh vaftizi aracılığıyla Mesih'in ölümünde, gömülmesinde ve dirilişinde O'nunla birlikte olmak, içimizde yaşayan günahın gücünden ayrılmamızın ve yaşamın yeniliğinde yürümemizin temelini oluşturur (Romalılar 6:1-10; Koloseliler 2:12).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Ruh’un vaftizi nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries