settings icon
share icon
Soru

Üçlü Birlikçilik nedir? Üçlü Birlikçilik Kutsal Kitap’a uygun mudur?

Yanıt


Üçlü Birlikçilik, Tanrı’nın üçte bir olduğunu yani Kendisini birbiriyle eşit ve birbiriyle birlikte sonsuz olan üç Kişi olarak vahyetmiş olduğu öğretisidir. Üçlü Birlik konusunda ayrıntılı bir Kutsal Kitap sunumu için lütfen Kutsal Kitap Üçlü Birlik hakkında ne der konulu makalemizi okuyun. Bu makalenin amacı, Üçlü Birlikçiliğin kurtuluş ve Hristiyan yaşamıyla ilgili önemini ele almaktır.

Bize sık sık, “Kurtulmak için Üçlü Birlik’e inanmam gerekiyor mu?” diye sorarlar. Bunun yanıtı hem evet, hem de hayırdır. Bir insanın kurtulması için Üçlü Birlik’in her yönünü iyice anlayıp kabul etmesi mi gerekir? Hayır. Üçlü Birlik’in kurtuluşta önemli bir rol oynayan bazı yönleri var mıdır? Evet. Örneğin, Mesih’in tanrılığı kurtuluş doktrini için çok önemlidir. Eğer İsa Tanrı olmasaydı, ölümü günahın sonsuz cezasının bedelini ödeyemezdi. Sadece Tanrı sonsuzdur, başlangıcı ve sonu yoktur. Melekler dahil, bütün diğer yaratıklar ölümlüdür; bir noktada yaratılmışlardır. İnsanlığın günahına sonsuzluk boyunca kefaret edebilecek tek şey sonsuz bir Varlığın ölümü olacaktı. Eğer İsa Tanrı olmasaydı, dünyanın günahını ortadan kaldıran Kurtarıcı, Mesih, Tanrı Kuzusu olamazdı (Yuhanna 1:29). İsa’nın ilahi doğası konusunda Kutsal Kitap’a uygun olmayan bir görüş, kurtuluş konusunda hatalı bir görüştür. Mesih’in gerçekten Tanrı olduğunu inkâr eden her “Hristiyan” tarikat, kurtulmak için aynı zamanda Mesih’in ölümüne kendi işlerimizi de eklememiz gerektiğini öğretir. Üçlü Birlik’in bir yönü olan Mesih’in gerçek ve tam Tanrılığı bu kavramı reddeder.

Bunun yanı sıra, Üçlü Birlikçiliği tamamen kabul etmeyen bazı gerçek inanlılar olduğunu da kabul ediyoruz. Modculuğu reddettiğimiz halde, bir insanın Tanrı’nın üç Kişi olmak yerine sadece Kendisini üç “mod”da vahyettiğine inanırken kurtulabileceğini inkâr etmiyoruz. Üçlü Birlik, ölümlü bir insanın tamamen ya da kusursuz bir şekilde anlayamayacağı bir gizemdir. Kurtuluşun alınabilmesi için Tanrı bizim beden alıp insan olan Tanrı olan İsa Mesih’e Kurtarıcı olarak güvenmemizi talep eder. Kurtuluşun alınabilmesi için, Tanrı doğru Kutsal Kitap teolojisinin her ilkesine tam bir sarılmayı talep etmez. Hayır, Üçlü Birlikçiliğin her yönünü tamamen anlayıp kabul etmek kurtuluş için talep edilen bir şey değildir.

Biz Üçlü Birlikçiliğin Kutsal Kitap temelli bir doktrin olduğuna kesinlikle inanıyoruz. Kutsal Kitap’a uygun Üçlü Birlikçiliğin Tanrı’yı, kurtuluşu ve Tanrı’nın inanlıların yaşamlarındaki devam eden işini anlama konularında çok önemli olduğunu dogmasal bir biçimde bildiriyoruz. Aynı zamanda Üçlü Birlik’in değişik yönleri konusunda görüş birliği içinde olmayan Mesih’in gerçek izleyicileri olan Tanrı yolundaki insanlar da olmuştur. Kusursuz doktrine sahip olarak kurtulmadığımız hatırlamak önemlidir. Kusursuz Kurtarıcımız’a güvenerek kurtuluruz (Yuhanna 3:16). Kurtulmak için Üçlü Birlik’in bir yönüne inanmamız gerekiyor mu? Evet. Kurtulmak için Üçlü Birlik’in bütün yönlerini kabul etmemiz gerekiyor mu? Hayır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Üçlü Birlikçilik nedir? Üçlü Birlikçilik Kutsal Kitap’a uygun mudur?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries