settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap transfer edilen ruhlar hakkında ne der?

Yanıt


“Transfer edilen ruhlar” düşüncesi, birisinin bir insana dokunarak ya da onun yanında bulunarak ona kötü bir ruhu transfer edebileceği fikridir. Bu kavramı öğretenler, başkalarına kendilerine böyle bir ruhu transfer edebilecek olan arkadaşları ya da aile üyeleriyle bağlantılarını kesmelerini söylerler. Başka bir insana dokunarak ya da onun yanında bulunarak ya da herhangi başka bir yöntemle ruh transferi kavramının Kutsal Yazılar’da hiçbir temeli yoktur. Tabii ki, başkalarının olumsuz tutumları ya da günahlı davranışları bizi etkileyebilir ancak bunları, başkalarına transfer edilebilecek ruhsal varlıklar olarak tanımlamak Kutsal Kitap’a uygun değildir.

Kutsal Kitap, düşmemiş olan kutsal melekler ve asiliklerinde İblis’i izleyen melekler olmak üzere iki türlü ruhsal varlık olduğunu söyler. Günah işlememiş olan meleklere, “hizmet etmek için gönderilen görevli ruhlar” adı verilir (İbraniler 1:14) ve bizlere Tanrı’nın onları kurtuluşun mirasçıları olacaklara hizmet etmek için gönderdiği söylenmiştir. Asiliğinde İblis’e katılan melekler karanlığa hapsedilmiştir (Yahuda 1:6) ve kötülüğe adanmış ruhsal varlıklar (cinler, şeytanlar) kalabalığını oluştururlar.

Kutsal Kitap bir yaşayan yaratıktan bir diğerine transfer olan cinler hakkında sadece bir tek olay kaydeder. Bu, İsa’nın cinleri, cinli adamdan domuz sürüsüne aktardığında gerçekleşen bir olaydı (Matta 8:28-34). İsa bu mucizeyi tekrarlamadı ve öğrencilerini de (bizi de) ruhları aktarma konusunda uyarmadı. Yeniden doğmuş bir Mesih inanlısının ne İblis’ten, ne de onun düşmüş meleklerinden korkması için hiçbir neden yoktur. Biz ona karşı koyarsak, o bizden kaçacaktır. “Bunun için Tanrı’ya bağımlı olun. İblis’e karşı direnin, sizden kaçacaktır” (Yakup 4:7). Gerçek inanlılar olarak, bedenlerimiz Kutsal Ruh’un tapınağıdır. Kutsal Ruh’un kendi tapınağında bir cine izin vermeyeceğinden emin olabiliriz.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap transfer edilen ruhlar hakkında ne der?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries