settings icon
share icon
Soru

Teofani nedir? Kristofani nedir?

Yanıt


Bir teofani, Tanrı’nın Kutsal Kitap’ta insan duyuları tarafından somut bir biçimde görünmesidir. En kısıtlayıcı anlamıyla, Tanrı'nın Eski Antlaşma döneminde, her zaman olmasa da sıklıkla insan biçiminde bir görünümüdür. Teofanilerin bazıları şu parçalarda bulunur:

1. Yaratılış 12:7-9 – 7 – İbrahim Rab’bin kendisine ve soyundan gelenlere vaat ettiği diyara geldiğinde Rab ona göründü.
2. Yaratılış 18:1-33 – Bir gün İbrahim’e bazı ziyaretçiler geldi: İki melek ve Tanrı’nın Kendisi. İbrahim onları evine davet etti ve karısı Sara ile birlikte onları ağırladılar. Birçok yorumcu bunun aynı zamanda bir Kristofani, Mesih’in beden alıp insan olarak gelmeden önceki hali de olabileceğine inanır.
3. Yaratılış 32:22-30 – Yakup bir insana benzeyen ancak aslında Tanrı olan biriyle güreşti (28-30 ayetler). Bu da bir Kristofani olabilirdi.
4. Mısır’dan Çıkış 3:2 - 4:17 – Tanrı Musa’ya yanan bir çalı biçiminde göründü ve ona tam olarak ne yapmasını istediğini söyledi.
5. Mısır’dan Çıkış 24:9-11 – Tanrı, Musa, Harun ve oğullarına ve yetmiş ihtiyara göründü.
6. Yasa’nın Tekrarı 31:14-15 – Tanrı, önderliğin Musa’dan Yeşu’ya geçişinde Musa ve Yeşu’ya göründü.
7. Eyüp 38–42 – Tanrı Eyüp’e fırtınadan cevap verdi ve Eyüp’ün sorularını yanıtlarken onunla epey konuştu.

“Tanrı’nın yüceliği” sözü sık sık bir teofaniyi yansıtır. Şu ayetlerde olduğu gibi: Mısır’dan Çıkış 24:16-18; Mısır’dan Çıkış 33:9’da “buluttan sütun”un da benzer bir fonksiyonu vardır. Teofaniler için sık sık yapılan bir tanıtım “Rab aşağı indi” sözleridir. Şu ayetlerde olduğu gibi: Yaratılış 11:5; Mısır’dan Çıkış 34:5; Çölde Sayım 11:25 ve 12:5.

Bazı Kutsal Kitap yorumcuları, birisi “Rab’bin meleği” tarafından ziyaret edildiği her seferinde, bunun aslında Mesih’in beden alıp insan olmadan önceki hali olduğuna inanır. Bu görünümlerden şu ayetlerde söz edilir: Yaratılış 16:7-14; Yaratılış 22:11-18; Hakimler 5:23; 2. Krallar 19:35 ve başka ayetler. Başka yorumcular bunların meleklerin görünümleri olduğuna inanır. Eski Antlaşma’da Kristofaniler olduğu tartışılmazken, Tanrı’nın insan biçimini aldığı her teofani, Tanrı’nın bizim aramızda İmmanuel, “Tanrı bizimle” (Matta 1:23) olarak aramızda yaşamak için bir insan biçimini alması, Mesih’in beden alıp insan olmasının bir öngörünümüdür.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Teofani nedir? Kristofani nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries