settings icon
share icon
Soru

Tanrı ile İblis - Eğer Tanrı’nın gücü her şeye yetiyorsa neden İblis’i öldürmüyor?

Yanıt


Hristiyan hayatının gizlerinden biri de, Tanrı’nın İblis günah işledikten sonra onu neden hemen yok etmediğidir. Tanrı’nın İblis’i bir gün Ateş Gölü’ne atarak yeneceğini ve onun orada sonsuza dek gece gündüz işkence çekeceğini biliyoruz (Vahiy 20:10), ancak bazen Tanrı’nın İblis’i neden şimdiye kadar yok etmediğini merak ederiz. Tanrı’nın bunu tam olarak neden yapmadığını belki de hiç bilemeyeceğiz ama Tanrı’nın doğası hakkında bazı şeyleri biliyoruz.

İlk olarak, Tanrı’nın tüm yaratılış üzerinde kesinlikle egemen olduğunu biliyoruz, ki buna İblis de dahildir. İblis ve cinlerinin dünyada büyük yıkımlara neden oldukları kesindir ancak onlara sadece belirli bir miktarda özgürlük verilmiştir. Ayrıca Tanrı’nın zamanın başlangıcından sona kadar her şeyi planladığını da biliyoruz. Tanrı’nın planlarını hiçbir şey bozamaz ve her şey tam olarak programa göre ilerlemektedir. “Her Şeye Egemen RAB ant içerek şöyle dedi: ‘Düşündüğüm gibi olacak, tasarladığım gibi gerçekleşecek’” (Yeşaya 14:24).

İkinci olarak, “Tanrı’nın, kendisini sevenlerle, amacı uyarınca çağrılmış olanlarla birlikte her durumda iyilik için etkin olduğunu biliriz” (Romalılar 8:28). Tanrı, İblis için ne planlamışsa, o plan mümkün olabilecek en iyi plan olacaktır. Tanrı’nın kusursuz gazabı ve adaleti tatmin edilecektir ve kusursuz doğruluğu yüceltilecektir. O’nu sevenler ve planının yerine gelmesini bekleyenler, o planın bir parçası olmaktan ötürü büyük mutluluk duyacaklar ve onun gerçekleşmesini görürken Tanrı’yı övecek ve yücelteceklerdir.

Üçüncü olarak, Tanrı’nın planını ve zamanlamasını sorgulamanın Tanrı’nın Kendisini, adaletini, karakterini ve doğasını sorgulamak olduğunu da biliyoruz. Tanrı’nın Kendisini hoşnut eden şeyi aynen yapma hakkını sorgulamak akıllıca bir şey değildir. Mezmur yazarı bize, “Tanrı’nın yolu kusursuzdur” der (Mezmur 18:30). Yüce Tanrı’nın aklından gelen her plan mümkün olan en iyi plandır. O aklı tamamen anlamayı bekleyemeyeceğimiz doğrudur çünkü Tanrı da bize şöyle hatırlatır: ‘‘‘Çünkü benim düşüncelerim sizin düşünceleriniz değil, sizin yollarınız benim yollarım değil’ diyor RAB. ‘Çünkü gökler nasıl yeryüzünden yüksekse, yollarım da sizin yollarınızdan, düşüncelerim düşüncelerinizden yüksektir’’’ (Yeşaya 55:8-9). Yine de, bizim Tanrı’ya karşı sorumluluğumuz, O’na itaat etmek, O’na güvenmek ve O’nun isteğini anlasak da, anlamasak da, ona boyun eğmektir. İblis’in sonu için zamanlamasına gelince, bu Tanrı’nın planı olduğu için mümkün olan en iyi plan olacaktır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı ile İblis - Eğer Tanrı’nın gücü her şeye yetiyorsa neden İblis’i öldürmüyor?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries