settings icon
share icon
Soru

Tanrı İblis’i sever mi?

Yanıt


Hayır, Tanrı İblis’i sevmez ve bizim de sevmememiz lazımdır. Tanrı kötü olanı ve kutsal olmayanı sevemez ve İblis de bütün bunların vücut bulmuş halidir. O düşmandır (1. Petrus 5:8); kötü olandır (Matta 6:13); yalanın babası ve katildir (Yuhanna 8:44); Tanrı halkının suçlayıcısıdır (Vahiy 12:10); ayartıcıdır (1. Selanikliler 3:5); kibirli, kötü ve şiddet yanlısıdır (Yeşaya 14:12-15); aldatıcıdır (Elçilerin İşleri 13:10); hilekârdır (Efesliler 6:11); hırsızdır (Luka 8:12) ve daha başka birçok kötü şeydir. Aslında o, Tanrı’nın nefret ettiği her şeydir. İblis’in yüreği, kesinlikle Tanrı’ya olan nefretiyle doludur, onun yargısı nihaidir ve yok edileceği kesindir. Vahiy 20, Tanrı’nın İblis için gelecekteki planını tanımlar ve bunun içinde İblis’e karşı bir sevgi yer almaz.

İsa’nın düşmanlarımızı sevmemiz buyruğunun (Matta 5:44) bu dünyadaki insanlar arası ilişkileri yönetmesi düşünülmüştür. Bizler Tanrı’yı severiz ve Tanrı’nın benzerliğinde yaratılan insanları (hatta düşmanlarımızı bile) severiz. Melekler Tanrı’nın benzerliğinde yaratılmamışlardır. Bize hiçbir zaman kutsal melekleri sevmemiz söylenmemiştir ve kötü melekleri sevmemiz ise tabii ki hiç söylenmemiştir.

İblis, sevdiğimiz Tanrı’ya tıpa tıp zıt olduğundan, İblis’i sevemeyiz. İblis’i sevseydik, Tanrı’dan nefret etmeye zorlanırdık çünkü kutsallık günahın tam tersidir.

Tanrı, İblis’e bir bağışlanma olmayacağına zaten karar vermiştir; bizler Tanrı’nın çarmıhta gösterilen kurbansal sevgisinin odaklarıyız. Tanrı insanlığı sevgi dolu bir şekilde kurtarırken İblis’i açıkça utandırıyordu (Koloseliler 2:15). Tanrı’nın İblis’i yargılaması, bize olan büyük sevgisinin bir parçası olacaktır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı İblis’i sever mi?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries