settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap tahrif edilmiş, değiştirilmiş, düzeltilmiş ve üzerinde oynanmış mıdır?


Eski Antlaşma kitapları yaklaşık olarak İ.Ö. 1400 ila İ.Ö. 400 yılları arasında, Yeni Antlaşma kitapları yaklaşık olarak İ.S. 40 ila İ.S. 90 arasında yazılmıştır. Bu yüzden Kutsal Kitap’ın herhangi bir kitabının yazılmasının üstünden 3400 ila 1900 yıl arası zaman geçmiştir. Bu zaman içinde özgün el yazmaları kaybolmuştur. Büyük bir olasılıkla artık yokturlar. Ayrıca bu zaman içinde, Kutsal Kitap’ın kitapları tekrar tekrar kopyalanmıştır. Kopyaların kopyalarının kopyaları yapılmıştır. Bunlar göz önünde bulundurularak, Kutsal Kitap’a hâlâ güvenebilir miyiz?

Tanrı insanları özgün olarak Kendi Sözü’nü yazmaları için esinlendirdiğinde, bu sözler Tanrı’nın nefesi tarafından verilmiş ve hatasızdı (2 Timoteos 3:16-17; Yuhanna 17:17). Kutsal Kitap’ın hiçbir yerinde özgün elyazmalarının kopyaları için bu esinin varlığı iddia edilmemiştir. Yazıcılar Kutsal Yazılar’ın kopyalarının yazımında çok titiz oldukları halde, kimse kusursuz değildir. Bunun sonucu olarak, Kutsal Yazılar’ın çeşitli kopyalarında ufak farklılıklar ortaya çıkmıştır. İ.S. 1500’lü yıllarda matbaa icat edilene kadar var olan binlerce Grekçe ve İbranice el yazmasının hiçbiri birbirinin tıpatıp aynı değildi.

Ancak önyargısız olan her belge bilgininin de kabul edeceği üzere, Kutsal Kitap yüzyıllardır hayret verici derecede iyi korunmuştur. İ.S. 14’cü yüzyıldan kalma Kutsal Kitap kopyalarının içeriği, İ.S. 3’cü yüzyıldan kalma Kutsal Kitap kopyalarıyla neredeyse tıpatıp aynıdır. Ölü Deniz Tomarları keşfedildiğinde, bunlar daha önce keşfedilen her şeyden yüzlerce yıl daha eski oldukları halde, bilginler bunların Eski Antlaşma’nın diğer antik kopyalarına ne kadar benzer olduğunu görünce şok olmuşlardı. Kutsal Kitap konusunda birçok katı şüpheci ve eleştirmen bile Kutsal Kitap’ın yüzyıllar ötesinden günümüze herhangi başka bir belgeden çok daha doğru bir şekilde aktırıldığını kabul eder.

Kutsal Kitap’ın sistematik bir biçimde düzeltilmiş, değiştirilmiş ya da üzerinde oynanmış olduğu konusunda kesinlikle hiçbir kanıt yoktur. Kutsal Kitap elyazmalarının çokluğu Tanrı Sözü’nü çarpıtma konusundaki herhangi bir çabayı anlamayı kolaylaştırır. Kutsal Kitap’ta, el yazmaları arasında var olan küçük farklılıkların sonucu şüpheli görünen hiçbir ana doktrin yoktur.

Yine, “Kutsal Kitap’a güvenebilir miyiz?” sorusunun yanıtı, “Tabii ki, kesinlikle güvenebiliriz”dir. Tanrı, insanların kasıtsız hataları ve kasıtlı saldırılarına karşın Kendi Sözü’nü korumuştur. Günümüzde sahip olduğumuz Kutsal Kitap’ın özgün olarak yazılmış Kutsal Kitap olduğu konusunda tam bir güvene sahip olabiliriz. Kutsal Kitap Tanrı’nın Sözü’dür ve O’na güvenebiliriz (2 Timoteos 3:16; Matta 5:18).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap tahrif edilmiş, değiştirilmiş, düzeltilmiş ve üzerinde oynanmış mıdır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries