settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap, sorumluluğun önemi hakkında ne diyor?

Yanıt


Dünyada zaten bu kadar çok ayartılma varken, İblis daha da fazlasını oluşturmak için fazla mesai yapmakta. Ruhsal yaşamlarımızı tehdit eden ayartılmalarla karşı karşıya olduğumuzda güvenebileceğimiz bir kardeşe ihtiyacımız vardır. Kral Davut, İblis tarafından zina etmeye ayartıldığı akşam yalnızdı. Onu Bat-Şeva ayartmış gibi görünebilir (2 Samuel 11), ama Kutsal Kitap bize savaşımızın insanlara karşı değil, ruhsal bir savaş olduğunu, bizi tehdit eden yönetimlere ve ruhsal güçlere karşı olduğunu söyler (Efesliler 6:12).

Karanlığın güçlerine karşı bir savaşta olduğumuzu bilerek, toplayabileceğimiz kadar yardım almaya çalışmalıyız. Pavlus, Efesliler’de bize bu savaşı savaşmak için Tanrı’nın sağladığı tüm güçlerle donanmamız gerektiğini söyler. “Bu nedenle, kötü günde dayanabilmek, gerekli her şeyi yaptıktan sonra yerinizde durabilmek için Tanrı'nın bütün silahlarını kuşanın” (Efesliler 6:13). Pavlus, kötülüğe karşı kendimizi savunurken Tanrı’nın sunduğu her şeyle donatılmış bile olsak, yine de insan olduğumuzu ve İblis’in ayartmalarına dayanamayabileceğimizi anlamıştı. Ayartmaların geleceğini kesinlikle biliyoruz.

İblis zayıflıklarımızı ve yaralanabilir olduğumuz zamanları bilir. Evli bur çift kavga ettiğinde ve belki de başka birisinin kendilerini daha iyi anlayabileceğini düşündükleri zamanları da bilir. Anne babası bir çocuğu cezalandırdığında çocuğun onlara karşı garaz besleyebileceği zamanı bilir. İş yerinde her şey iyi gitmediği zamanlarda bu durumun bize, evin yolu üzerinde bir meyhanenin varlığını hatırlattığını bilir. Savaşı savaşmak için elimizden gelen her şeyi yapmışsak nereden yardım buluruz? Tanrı’nın gözünde doğru olanı yapmayı isteriz ama zayıfızdır. O zaman ne yaparız?

Süleyman’ın Özdeyişleri 27:17, “Demir demiri biler, insan da insanı” der. Bir dostun yüzünde bir teşvik ya da ahlaksal destek ifadesi bulunur. En son ne zaman bir arkadaşınız size telefon edip nasıl olduğunuzu sordu? En son ne zaman siz bir arkadaşınızı arayıp ona nasıl olduğunu sordunuz? Bazen İblis’e karşı savaşırken hayatımızda eksik olan bir dosttan teşvik ve ahlaksal destektir.

İbraniler Kitabı’nın yazarı, “Birbirimizi sevgi ve iyi işler için nasıl gayrete getirebileceğimizi düşünelim. Bazılarının alıştığı gibi, bir araya gelmekten vazgeçmeyelim; o günün yaklaştığını gördükçe birbirimizi daha da çok yüreklendirelim” dediğinde bu noktayı çok güzel özetlemişti (İbraniler 10:24-25). Günahı yenme savaşında sorumlu tutulmak çok önemlidir. Kendisine karşı sorumlu olduğunuz bir kardeş sizi teşvik edebilir, azarlayabilir, size öğretebilir, sizinle birlikte sevinebilir ve ağlayabilir. Her Hristiyan’ın kendisine karşı sorumlu olduğu ve birlikte dua edebileceği, konuşabileceği, içini açabileceği ve itiraflarda bulunabileceği bir kardeş olmalıdır

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap, sorumluluğun önemi hakkında ne diyor?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries