settings icon
share icon
Soru

Sonsuz Güvenlik Kutsal Kitap’a Uygun Mudur?

Yanıt


İnsanlar Mesih'i Kurtarıcıları olarak kabul ettiklerinde, Tanrı ile sonsuz güvenliklerini temin eden bir ilişkiye girmiş olurlar. Yahuda 24 şöyle bildirir: “Kurtarıcımız tek Tanrı, sizi düşmekten alıkoyacak, büyük sevinç içinde lekesiz olarak yüce huzuruna çıkaracak güçtedir.” Tanrı’nın gücü inanlıyı düşmekten alıkoyacak güçtedir. O’nun bizi Kendi yüce huzurunda sunması bize değil, O’na bağlı olan bir şeydir. Sonsuz güvenliğimiz bizim kendi kurtuluşumuzu sürdürmemizin değil, Tanrı'nın bizi korumasının bir sonucudur.

Rab İsa Mesih, “Onlara sonsuz yaşam veririm; asla mahvolmayacaklar. Onları hiç kimse elimden kapamaz. Onları Baba'nın elinden kapmaya kimsenin gücü yetmez” diye bildirmiştir (Yuhanna 10:28-29). Hem İsa, hem de Baba, bizi ellerinde sıkı sıkıya tutmaktadır. Bizi hem Baba’nın, hem de Oğul’un kavrayışından kim ayırabilir?

Efesliler 4:30 bize inanlıların “kurtuluş günü için mühürlendiklerini” söyler. Eğer inanlılar sonsuz güvenliğe sahip olmasalardı, mühürleniş gerçekten de kurtuluş günü için değil, sadece günah işleme, dinden çıkma veya imansızlık günü için olurdu. Yuhanna 3:15-16 bizlere, İsa Mesih’e iman eden herkesin “sonsuz yaşamı olduğunu” söyler. Eğer bir kişiye sonsuz yaşam vaat edilip daha sonra bu yaşam elinden alınırsa, o yaşam aslında hiçbir zaman "sonsuz" olmamış demektir. Eğer sonsuz güvenlik vaadi gerçek olmasaydı, Kutsal Kitap'taki sonsuz yaşam vaatleri de hatalı olurdu.

Sonsuz güvenlik konusunu savunan en güçlü ayetler Romalılar 8:38-39’dur: “Eminim ki, ne ölüm, ne yaşam, ne melekler, ne yönetimler, ne şimdiki ne gelecek zaman, ne güçler, ne yükseklik, ne derinlik, ne de yaratılmış başka bir şey bizi Rabbimiz Mesih İsa'da olan Tanrı sevgisinden ayırmaya yetecektir.” Sonsuz güvenliğimiz, Tanrı’nın kurtardığı kişilere olan sevgisini temel alır. Sonsuz güvenliğimiz Mesih tarafından satın alınmış, Baba tarafından vaat edilmiş ve Kutsal Ruh tarafından mühürlenmiştir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Sonsuz Güvenlik Kutsal Kitap’a Uygun Mudur?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries