settings icon
share icon
Soru

Son yargıda ne olur?

Yanıt


Son yargı hakkında anlaşılması gereken ilk şey ondan kaçmanın mümkün olmadığıdır. Zamanın sonu hakkındaki peygamberlikleri nasıl yorumlarsak yorumlayalım, bize, “İnsanın bir kez ölmesi, sonra da yargılanması kaçınılmaz” denilmiştir (İbraniler 9:27). Hepimizin Yaratıcımızla ilahi bir randevumuz vardır. Elçi Yuhanna, son yargıyla ilgili bazı ayrıntıları kaydetmiştir.

“Sonra büyük, beyaz bir taht ve tahtta oturanı gördüm. Yerle gök önünden kaçtılar, yok olup gittiler. Tahtın önünde duran küçük büyük, ölüleri gördüm. Tahtın önünde duran küçük büyük, ölüleri gördüm. Sonra kitaplar açıldı. Yaşam kitabı denen başka bir kitap daha açıldı. Ölüler kitaplarda yazılanlara bakılarak yaptıklarına göre yargılandı. Deniz kendisinde olan ölüleri, ölüm ve ölüler diyarı da kendilerinde olan ölüleri teslim ettiler. Her biri yaptıklarına göre yargılandı. Ölüm ve ölüler diyarı ateş gölüne atıldı. İşte bu ateş gölü ikinci ölümdür. Adı yaşam kitabına yazılmamış olanlar ateş gölüne atıldı” (Vahiy 20:11-15).

Bu dikkat çeken parça, bize, insanlık tarihinin sonunu ve sonsuzluk durumunun başlangıcı olan son yargıyı tanıtmaktadır. Kusursuz bir Tanrı tarafından yargılanacağımız için duruşmalarımızda hiçbir hata yapılmayacağından emin olabiliriz (Matta 5:48; 1. Yuhanna 1:5). Bu kendisini birçok inkâr edilemez kanıtla gösterecektir. İlk olarak, Tanrı kusursuz bir adillik ve insaf içinde olacaktır (Elçilerin İşleri 10:34; Galatyalılar 3:28). İkinci olarak, Tanrı alaya alınmaz (Galatyalılar 6:7). Üçüncü olarak, Tanrı önyargılar, mazeretler ya da yalanlarla etkilendirilemez (Luka 14:16-24).

Oğul Tanrı olarak Yargıç, İsa Mesih olacaktır (Yuhanna 5:22). İman etmeyenlerin tümü, “büyük beyaz tahtın” önünde Mesih tarafından yargılanacak ve yapmış oldukları işlere göre cezalandırılacaklardır. Kutsal Kitap, iman etmeyenlerin “kendine karşı gazap biriktirdikleri” (Romalılar 2:5) ve Tanrı’nın “herkese, yaptıklarının karşılığını vereceği” hakkında çok açıktır (Romalılar 2:6). (İnanlılar da, “Mesih’in yargı tahtı” adı verilen farklı bir yargıda yargılanacaklardır (Romalılar 14:10), ama Mesih’in doğruluğu bize sayıldığından ve isimlerimiz Yaşam Kitabı’na yazıldığından bizler işlerimize göre cezalandırılmayıp ödüllendirileceğiz). Son yargıda kurtulmamışların kaderi, herkesi ruhunun durumuna göre yargılayacak olan her şeyi bilen Tanrı’nın elinde olacaktır.

Şimdilik kendi kaderimiz kendi elimizdedir. Ruhumuzun yolculuğunun sonu ya sonsuz cennette ya da sonsuz cehennemde olacaktır (Matta 25:46). Mesih’in bizim uğrumuza sunduğu kurbanı kabul ederek ya da reddederek nerede olacağımızı seçmeliyiz ve bu seçimi, yeryüzündeki fiziksel yaşamlarımız son bulmadan önce yapmalıyız. Ölümden sonra artık seçim yoktur ve kaderimiz, her şeyin O’nun önünde açık ve çıplak olacağı Tanrı’nın tahtının önünde durmaktır (İbraniler 4:13). Romalılar 2:6 “Tanrı herkese, yaptıklarının karşılığını verecektir” diye bildirir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Son yargıda ne olur?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries