settings icon
share icon
Soru

Siyon nedir? Siyon Dağı nedir? Siyon'un İncil'e göre anlamı nedir?

Yanıt


Mezmurlar 87:2-3 der ki: "Rab, Siyon'un kapılarını, Yakup soyunun tüm konutlarından daha çok sever. Ey Tanrı kenti, senin için ne yüce sözler söylenir". Kutsal Kitap'ta 150 defa geçen "Siyon" sözcüğü özellikle "takviye" anlamına gelmektedir. İncil'de Siyon, hem Davut'un hem de Tanrı'nın kentidir. "Siyon" sözcüğü önceleri fiziksel olarak bir şehre atıfta bulunurken, İncil ilerledikçe, daha manevi bir anlam taşımaya başlamıştır.

Kutsal Kitap'ta "Siyon" sözcüğünün ilk defa belirtildiği yer 2 Samuel 5:7 dir: "Ne var ki, Davut Siyon Kalesi'ni ele geçirdi. Daha sonra bu kaleye "Davut Kenti" adı verildi". Dolayısıyla Siyon, esasen, Yeruşalim şehrinde eski Yevuslular kalesinin adıdır. Daha sonra Siyon yalnızca kale için değil, kalenin bulunduğu kent için de kullanılmaya başlanmıştır. Davut "Siyon'un kalesi"ni ele geçirdikten sonra, Siyon'a "Davut'un Şehri" denilmiştir (1 Krallar 8:1; 1 Tarihler 11:5; 2 Tarihler 5:2).

Süleyman Yeruşalim'de Tapınağı inşa ettiğinde, Siyon anlam olarak, tapınağı ve çevresini içerecek şekilde genişlemiştir (Mezmurlar 2:6, 48:2, 11-12, 132:13). Siyon, sonunda bütün olarak Yeruşalim şehri, Yahuda ve İsrail halkı için bir isim olarak kullanılmıştır (Yeşaya 40:9, Yeremya 31:12, Zekeriya 9:13).

"Siyon" sözcüğünün en önemli kullanımı teolojik anlamdadır. Siyon, mecazi anlamda Tanrı'nın halkı olarak İsrail için kullanılmıştır (Yeşaya 60:14). Siyon'un manevi anlamı ise Yeni Ahit'te, Hıristiyanlık'taki anlamının verildiği, Tanrı'nın ruhani krallığı, göksel Yeruşalim olarak devam etmiştir (İbraniler 12:22, Vahiy 14:1). Petrus, İsa'yı Siyon'un Köşe Taşı olarak betimlemektedir: "İşte, Siyon'a bir taş, seçkin, değerli bir köşe taşı koyuyorum. O'na iman eden hiç utandırılmayacak." (1 Petrus 2:6).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Siyon nedir? Siyon Dağı nedir? Siyon'un İncil'e göre anlamı nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries