settings icon
share icon
Soru

Sistematik teoloji nedir?

Yanıt


“Sistematik” sözü, bir şeyin bir sistemin içine yerleştirilmiş olmasından söz eder. Bu yüzden, sistematik teoloji, teolojinin çeşitli alanlarını açıklayan sistemlere bölünmesidir. Örneğin, Kutsal Kitap’taki kitapların birçoğu melekler hakkında bilgi verir. Kutsal Kitap’taki kitaplardan hiçbiri melekler hakkındaki bütün bilgileri vermez. Sistematik teoloji melekler hakkındaki bütün bilgileri Kutsal Kitap’ın bütün kitaplarından alır ve onları melek bilimi adı verilen bir sistemde organize eder. Sistematik teoloji işte budur: Kutsal Kitap’ın öğretilerini kategorik sistemlere organize etmektir.

Gerçek Teoloji ya da Pateroloji, Baba Tanrı’yı etüt etmektir. Mesiholoji, Oğul Tanrı olan Rab İsa Mesih’i etüt etmektir. Pnömatoloji, Kutsal Ruh Tanrı’yı etüt etmektir. Biblioloji, Kutsal Kitap’ı etüt etmektir. Soterioloji, kurtuluş konusunu etüt etmektir. Eklesioloji, kilise konusunu etüt etmektir. Eskatoloji, zamanın sonu konusunu etüt etmektir. Anjeloloji, melekler konusunu etüt etmektir. Hristiyan Demonoloji, cinleri bir Hristiyan bakış açısına göre etüt etmektir. Hristiyan Antropoloji insanlığı bir Hristiyan bakış açısına göre etüt etmektir. Hamartioloji, günah konusunu etüt etmektir. Sistematik teoloji, Kutsal Kitap’ı düzenli bir şekilde anlayıp öğretmemizde önemli bir araçtır.

Sistematik teolojiye ek olarak, teolojinin bölünebileceği başka yollar da vardır. Kutsal Kitapsal teoloji, Kutsal Kitap’ın belirli bir kitabının (ya da kitaplarının) etüdü ve o kitap ya da kitapların odaklandığı teolojinin değişik yönlerinin vurgulanmasıdır. Örneğin, Yuhanna’nın Müjdesi, Mesih’in Tanrılığını çokça odaklandığı için çok Mesiholojik’tir (Yuhanna 1:1, 14; 8:58; 10:30; 20:28). Tarihsel teoloji, doktrinlerin ve bu doktrinlerin Hristiyan kilisesinin var olduğu yüzyıllar içinde nasıl oluştuğunun etüdüdür. Dogmatik teoloji, Kalvinist teoloji ya da dönemsel teoloji gibi sistemli doktrinleri olan belirli Hristiyan grupların doktrinlerinin etüdüdür. Çağdaş teoloji, son zamanlarda oluşan ya da odaklanan doktrinlerin etüdüdür. Hangi teoloji yöntemi etüt edilirse edilsin, önemli olan teolojinin etüt edilmesidir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Sistematik teoloji nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries