settings icon
share icon
Soru

Sigara içme konusundaki Hristiyan görüşü nedir? Sigara içmek günah mıdır?

Yanıt


Kutsal Kitap, sigara içmekten hiçbir zaman direkt bir şekilde söz etmez. Ancak Kutsal Kitap’ta sigara içmeye kesinlikle uyan ilkeler vardır. İlk olarak, Kutsal Kitap bizlere bedenlerimizin hiçbir şeyin tutsağı olmasına izin vermememizi buyurur. “‘Bana her şey serbest’ diyorsunuz, ama her şey yararlı değildir. ‘Bana her şey serbest’ diyorsunuz, ama hiçbir şeyin tutsağı olmayacağım” (1 Korintliler 6:12). Sigara içmenin kuvvetli bir bağımlılık etkisi olduğu kesindir. Kutsal Kitap aynı bölümün daha sonraki ayetlerinde bize şöyle diyor: “Bedeninizin, Tanrı'dan aldığınız ve içinizdeki Kutsal Ruh'un tapınağı olduğunu bilmiyor musunuz? Kendinize ait değilsiniz. Bir bedel karşılığı satın alındınız; onun için Tanrı'yı bedeninizde yüceltin” (1 Korintliler 6:19-20). Sigara içmenin sağlığınız için kuşkusuz zararlıdır. Sigaranın akciğerlerde ve kalpte hasar yaptığı kanıtlanmıştır.

Sigara içmek “Yararlı” sayılabilir mi (1 Korintliler 6:12)? Sigara içmenin Tanrı’yı bedeninizde gerçekten yücelttiği söylenebilir mi (1 Korintliler 6:20)? Bir insan dürüstçe “Tanrı’nın yüceliği için” sigara içebilir mi (1 Korintliler 10:31)? Biz bu üç sorunun yanıtının da kocaman birer “hayır” olduğunu biliyoruz. Bunun sonucu olarak, sigara içmenin bir günah olduğuna ve İsa Mesih’in izleyicilerinin yapmaması gereken bir şey olduğuna inanıyoruz.

Bazıları, birçok insanın sağlıksız yiyecekler yediklerine işaret ederek bu görüşe karşı çıkıyorlar. Sağlıksız yiyecekler de aynı derecede bağımlılık yaratıcı ve beden için zararlıdır. Örneğin, birçok insan kafeine öylesine aciz bir şekilde bağlanmıştır ki, sabahleyin ilk kahvelerini içmeden güne başlayamazlar. Bu gerçek olduğu halde sigara içmeyi doğru bir şey yapar mı? Hristiyanlar’ın oburluk ve aşırı sağlıksız yemeklerden uzak durmasını biz de savunuyoruz. Evet, Hristiyanlar bir günahı kınayıp öbürünü mazur görerek sık sık iki yüzlü davranırlar ama bu yine de, sigara içmeyi Tanrı’yı onurlandıran bir şey haline getirmez.

Sigara içme konusundaki bu görüşe bir başka itiraz da Tanrı yolunda yürüyen birçok adamın sigara içen kişiler olduklarıdır. Örneğin, ünlü İngiliz vaiz C.H. Spurgeon’un puro içtiği bilinmektedir. Yine bu itirazın da geçerli olduğuna inanmıyoruz. Spurgeon’un sigara içmesinin yanlış bir şey olduğuna inanıyoruz. Sigara içmesi dışında, Tanrı yolunda yürüyen bir adam ve Tanrı Sözü’nün harika bir vaizi miydi? Tabii ki! Bu onun bütün davranışlarını ve alışkanlıklarını Tanrı’yı onurlandırır kılar mı? Hayır.

Sigara içmenin günah olduğunu bildirmekle sigara içen herkesin kurtulmamış olduğunu söylemiyoruz. Sigara içtiği halde İsa Mesih’e iman birçok gerçek inanlı vardır. Sigara içmek bir insanı kurtulmuş olmaktan alıkoymaz. Bir insanın kurtuluşunu kaybetmesine de neden olmaz. Sigara içmek, ister yeni Hristiyan olan birisinin, ister günahını Tanrı’ya itiraf eden (1 Yuhanna 1:9) bir Hristiyan’ın günahı olsun, başka bir günahtan daha az bağışlanır bir şey değildir. Bununla birlikte, sigara içmenin terk edilmesi ve Tanrı’nın yardımıyla üstesinden gelinmesi gereken bir günah olduğuna gerçekten inanıyoruz.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Sigara içme konusundaki Hristiyan görüşü nedir? Sigara içmek günah mıdır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries