settings icon
share icon
Soru

Seraflar nedir? Seraflar melek midir?

Yanıt


Seraflar (alevli olanlar, yananlar), Tanrı Yeşaya peygamberi peygamberlik hizmetine çağırdığı zaman onun Tapınak’ta gördüğü görümle bağlantılanan meleksel varlıklardır (Yeşaya 6:1-7). Yeşaya 6:2-4 şöyle kaydeder: “Üzerinde Seraflar duruyordu; her birinin altı kanadı vardı; ikisiyle yüzlerini, ikisiyle ayaklarını örtüyor, öbür ikisiyle de uçuyorlardı. Birbirlerine şöyle sesleniyorlardı:

‘Her Şeye Egemen RAB kutsal, kutsal, kutsaldır. Yüceliği bütün dünyayı dolduruyor.’ Seraflar'ın sesinden kapı söveleriyle eşikler sarsıldı, tapınak dumanla doldu.” Seraflar, Tanrı’ya sürekli tapınan meleklerdir.

Yeşaya Kitabı’nın 6’cı bölümü, Kutsal Kitap’ta Seraflar’dan özel olarak söz edilen tek yerdir. Her serafın altı tane kanadı vardı. İki tanesini uçmak, iki tanesini ayaklarını örtmek ve iki tanesini de yüzlerini örtmek için kullanıyorlardı (Yeşaya 6:2). Seraflar, Tanrı’nın oturduğu tahtın etrafında uçuyor ve Tanrı’nın yüceliği ve görkemine özel olarak ilgi çekerken Tanrı’ya övgü ezgileri söylüyordu. Bu varlıklar belli ki ayrıca Yeşaya, peygamberlik hizmetine başlarken onun için paklanma aracıları görevini görmüşlerdi. Bir tanesi Yeşaya’nın dudaklarına bir kor koymuş ve ‘İşte bu kor dudaklarına değdi, suçun silindi, günahın bağışlandı’” demişti” (Yeşaya 6:7). Diğer kutsal meleklere benzer olarak, Seraflar da Tanrı’ya tamamen itaatkârdır. Seraflar, keruvilere gibi özellikle Tanrı’ya tapınmaya odaklanmıştır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Seraflar nedir? Seraflar melek midir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries