settings icon
share icon
Soru

Zamanın sonundaki sahte peygamber kimdir?

Yanıt


Zamanın sonundaki sahte peygamber, Vahiy 13:11-15’te tanımlanmıştır: Ondan ayrıca “ikinci canavar” olarak da söz edilir (Vahiy 16:13, 19:20, 20:10). Mesih karşıtı ve her ikisine de güç veren İblis’le birlikte sahte peygamber, kutsal olmayan üçlü birliğin üçüncü kişisidir.

Elçi Yuhanna bu kişiyi tanımlar ve ortaya çıktığı zaman onu tanımamızı sağlayacak ipuçları verir. İlk olarak bu kişi yeryüzünden çıkar. Bu, onun buyruğunda cehennemin tüm şeytansal güçleri olaraktan cehennem çukurundan çıktığı anlamına geliyor olabilir. Onun Mesih karşıtı’nın sağ kolu olarak dünya sahnesinde ortaya çıkana kadar mütevazı şartlardan, gizli ve bilinmeyen bir geçmişten geldiği anlamına da gelebilir. Bir kuzu gibi boynuzları olduğu halde bir ejderha gibi konuşan bir şekilde tasvir edilir. Kuzuların boynuzları, kuzu koç olana dek, başlarında küçük yumrular gibidir. Sahte peygamber, Mesih karşıtı’nın gücünü ve sertliğini gösteren birçok başı ve boynuzuna sahip olarak gelmektense, sevimli bir şekilde, başkalarının sempatisini ve iyi niyetini uyandıran ikna edici sözlerle bir kuzu gibi gelir. Kalabalıkları kandırmak için şeytansal bir güce sahip sözcükleri olan olağanüstü bir vaiz ya da konuşmacı olabilir. Ama bir ejderha gibi konuşur, bu da onun mesajının bir ejderhanın mesajı olduğu anlamına gelir. Vahiy 12:9 ejderhayı şeytan ve İblis olarak tanımlar.

12. ayet, sahte peygamberin, insanlığı Mesih karşıtına tapmaya zorlamak olan yeryüzündeki misyonunu bildirir. Sahte peygamber Mesih karşıtının tüm yetkisine sahiptir çünkü o da Mesih karşıtı gibi gücünü İblis’ten almaktadır. İnsanların Mesih karşıtına tapmaya zorlandıkları mı, yoksa bu güçlü varlıklardan çok etkilenip onları çok sevdikleri için aldanıp ona isteyerek mi taptıkları açık değildir. İkinci canavarın, her ikisinin de inanılırlığını sağlamak için gökten ateş indirmek dahil, mucizevi belirtiler ve harikalar kullanması, insanların onların gücü ve mesajı karşısında hayranlıkla yere kapandıklarını gösteriyor gibidir. 14. ayet, aldatmanın insanların mesih karşıtının bir putunu yapıp ona tapmalarına kadar götüren büyüklükte olduğunu söyler. Bu bize, (Daniel 3’deki) Nebukadnessar’ın önünde herkesin eğilip tapması gereken dev altın heykelini hatırlatıyor. Ancak Vahiy 14:9-11, Mesih karşıtı’nın heykeline tapanları bekleyen korkunç sonu tanımlar.

Büyük Sıkıntı’nın dehşetlerinden sonra hayatta kalanlar iki zor seçenekle karşı karşıya kalacaklardır. Canavarın heykeline tapmayı reddedenler öldürülecekler (ayet 15) ancak ona tapanlar ise Tanrı’nın gazabını üzerlerine çekeceklerdir. Bu heykel “konuşabildiği” için çok olağanüstü olacaktır. Bu onun canlanacağı anlamına gelmez; buradaki Grekçe sözcük pneuma ‘dır.“Nefes” ya da hava “akımı” anlamına gelir. Bios (“yaşam”) sözcüğü değildir ancak Mesih karşıtının ve sahte peygamberin mesajını bir şekilde bildirme yeteneği olacağı anlamına gelir. Heykel bu diğer ikisinin sözcüsü olduğundan onlara tapınmayı ret edenleri ölüm cezasına çarptıracakır. Günümüz teknolojilerine bakıldığında, böylesi bir senaryoyu hayal etmek zor değildir.

Sahte peygamber kim olacaksa, dünyanın son aldanışı ve son dinden dönüşü büyük olacaktır ve tüm dünya buna katılacaktır. Günümüzde gördüğümüz kandırıcılar ve sahte öğretmenler, Mesih karşıtı ve sahte peygamberin selefleridir ve onların bizi kandırmalarına izin vermemeliyiz. Bu sahte öğretmenlerden çok sayıda vardır ve bunlar bizi son bir şeytanî egemenliğe doğru götürmektedirler. İsa Mesih’in kurtaran müjdesini sadık bir şekilde bildirmeli ve insanların canlarını gelmekte olan felaketten kurtarmalıyız.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Zamanın sonundaki sahte peygamber kimdir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries