settings icon
share icon
Soru

Ruhunuzu şeytana satmak mümkün müdür?

Yanıt


Dr. Faust’un garip hikayesinde, bir adam şeytanla bir anlaşma yapar: adam bedeni ve ruhunun karşılığında 24 yıl boyunca doğaüstü güç ve zevkler alacaktı. Şeytan bu alışverişi kabul eder ve Dr. Faust bir süre günahın zevklerinin tadını çıkarır ancak sonu mühürlenmiştir. 24 yılın sonunda Faust, şeytanın planlarını bozmaya çalışır ama yine de korkunç bir sonla karşılaşır. Bu efsane ahlaksal bir hikâye ve günahın bedeli olarak işe yarar ancak ayrıntıları Kutsal Kitap’a uygun değildir.

Kutsal Kitap’ta “ruhunu Şeytan’a satan” bir insan görmeyiz ve Kutsal Kitap hiçbir zaman şeytanla bir pazarlık yapmanın mümkün olduğunu söylemez. Aşağıda Kutsal Yazılar’ın İblis hakkında açıkladığı şeylerden bazılarını göreceksiniz:

1) İblis meleklere bile karşı çıkma gücüne sahiptir (Yahuda 9; Daniel 10:12-13).
2) İblis kendisine bir ışık meleği süsü vererek insanları aldatmayı arzular (2. Korintliler 11:14-15).
3) Tanrı, bize İblis’in saldırılarına karşı savunma yolları sağlamıştır (Efesliler 6:11-12).
4) İblis’in gücü, Tanrı’nın isteği tarafından sınırlanır (Eyüp 1:10-12; 1. Korintliler 10:13).
5) İblis, “bu dünyanın ilahı” olarak dünyada Mesihsiz yaşayanların üzerinde egemendir (2. Korintliler 4:4).

Filipi’deki falcılık ruhuna tutulmuş genç kız gibi, direkt olarak İblis’in denetimi altında acı çekenlerin var olduğu kesindir (Elçilerin İşleri 16:16-19). Ve büyücü Simun (Elçilerin İşleri 8:9-11) ve Elimas (Elçilerin İşleri 13:8) gibi kendilerini şeytanın işine adamış olanlar vardır. Ancak bu üç örneğin her birinde Tanrı’nın gücü, İblis’in getirdiği kölelikten daha üstündür. Hatta Simun’a tövbe etmesi için bir şans tanınmıştı (Elçilerin İşleri 8:22). Belli ki Simun’un ruhunun geri alınmaz bir şekilde “satılması” diye bir şey söz konusu değildi.

Mesih olmadan hepimiz ölüm cezası altındayız (Romalılar 3:23). Kurtulmadan önce, hepimiz şeytana kölelik içindeydik. 1 Yuhanna 5:19 da bunu söyler: “Bütün dünya ise kötü olanın denetimindedir.” Hamdolsun ki, her günahın zincirini kırabilecek ve bizi özgür kılabilecek yeni bir Efendimiz vardır (1. Korintliler 6:9-11; Markos 5:1-15).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Ruhunuzu şeytana satmak mümkün müdür?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries