settings icon
share icon
Soru

Ruhsal büyüme nedir?

Yanıt


Ruhsal büyüme, İsa Mesih’e git gide daha çok benzeme sürecidir. İsa’ya iman ettiğimizde, Kutsal Ruh bizleri O’nun benzerliğine dönüştürerek bizleri O’na daha çok benzer kılma sürecini başlatır. Ruhsal büyümeyi belki de en iyi tanımlayan ayetler, Tanrı’nın gücü sayesinde “Tanrı yolunda yürümemiz için gereken her şeye” sahip olduğumuzu söyleyen 2 Petrus 1:3-8’dir. Ruhsal büyümenin amacı Tanrı yolunda yürümemizdir. Bize gereken her şeyin, “Kendini tanımamız sonucunda” geldiğine dikkat edin. O’nu tanımak, ihtiyacımız olan her şeyi elde etmenin anahtarıdır. O’nun hakkındaki bilgimiz, bize eğitilmemiz ve büyümemiz için verilmiş olan Tanrı Sözü’nden gelir.

Galatyalılar 5:19-23’de iki tane liste yer alır. 19-21’ci ayetler, “benliğin işleri”ni sayar. Bunlar kurtulmak için Mesih’e gelmeden önceki yaşamlarımızı tanımlayan şeylerdir. Benliğin işleri, itiraf edip, tövbe edip Tanrı’nın yardımıyla yenmemiz gereken etkinliklerdir. Ruhsal bakımdan büyümeyi yaşarken, “benliğin işleri” hayatlarımızda git gide daha az görülecektir. İkinci liste ise, “Ruh’un ürünü”nü listeler (22-23’cü ayetler). Bizler artık İsa Mesih’te kurtuluşu yaşadığımız için şimdi artık hayatımızı bunlar nitelendirmelidir. Ruhsal büyüme, Ruh’un ürününün inanlının yaşamında git gide daha belirgin olmasıyla tanımlanır.

Kurtuluşun kişiyi değiştirmesi gerçekleştiğinde, ruhsal büyüme başlar. Kutsal Ruh içimizde yaşar (Yuhanna 14:16-17). Bundan sonra artık Mesih’te yeni yaratıklar oluruz (2 Korintliler 5:17). Eski doğanın yerini yenisi almıştır (Romalılar 6-7). Ruhsal büyüme, Tanrı Sözü’nü etüdümüze, onu yaşamımıza uyarlamamıza (2 Timoteos 3:16-17) ve Ruh’ta yaşamamıza (Galatyalılar 5:16-26) bağlı olan, yaşam boyu süren bir süreçtir. Ruhsal büyümeyi istedikçe, Tanrı’ya dua edip O’ndan büyümemizi istediği alanlarda bize bilgelik vermesini istemeliyiz. Tanrı’dan imanımızı ve Kendisi hakkındaki bilgimizi arttırmasını isteyebiliriz. Tanrı bizim ruhsal bakımdan büyümemizi arzular ve bize ruhsal bakımdan büyümeyi yaşamak için ihtiyacımız olan her şeyi vermiştir. Kutsal Ruh’un yardımıyla günahı yenebilir ve Kurtarıcımız Rab İsa Mesih’e git gide daha çok benzer olabiliriz.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Ruhsal büyüme nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries