settings icon
share icon
Soru

Ruhsal armağanlar sınavı/envanteri/değerlendirmesini yapmanın herhangi bir değeri var mıdır?

Yanıt


Tanrı’nın çocuklarının, Tanrı’ya hizmet etmek ve O’nu yüceltmek amacıyla kendilerine Kutsal Ruh tarafından verilen ruhsal armağanları bilmeyi arzulamaları kesinlikle takdir edilecek bir şeydir (2. Timoteos 1:6). Aynı zamanda, Kutsal Kitap, kişinin ruhsal armağanının (armağanlarının) bir test yaparak belirlenebileceğini bildirmez. Sayıları çok olan ruhsal armağanların değerlendirmeleri öncelikle aynı şekilde etkindir. Testi yapan kişi sadece bir bildiriler ya da sorular listesine yanıt verir. Tüm sorular yanıtlandıktan sonra, seçilen cevaplara bir numara değeri verilir, bunlar hesaplanır ve çıkan sayı kişinin ruhsal armağanının ya da armağanlarının neler olduğunu bildirir. Kutsal Kitap buna tezat olarak, ruhsal armağanları Kendi isteğine göre, inanlıyı başkalarına hizmet etmesi için nasıl seçmişse ona göre bahşeder.

Günümüzdeki Hristiyanlar arasında ruhsal armağanlar testi yaklaşımının sorunlarından biri, ruhsal armağanlar konusunda, kaç tane olduğu, tam olarak ne anlama geldikleri, bazı armağanların aktif olup olmadığı ve ruhsal armağanlar listesinde Mesih’in armağanlarının O’nun kilisesine dahil edip edilemeyeceği gibi (Efesliler 4:11) birçok farklı görüş olmasıdır. Yapılan bu değerlendirmelerde bu sorunlar çok ender olarak ele alınır. Üzerinde düşünülmesi gereken bir başka nokta da, insanların kendilerini başkalarının onları gördüğünden farklı görmeye yatkın olmalarıdır, bu da kişinin ruhsal armağanlarının değerlendirilmesinde doğru olmayan sonuçlar anlamına gelebilir.

Ruhsal armağanları belirlemek için bu yaklaşımı kullanmakta üçüncü bir sorun da, bu armağanların Kutsal Ruh yoluyla Tanrı’dan geldikleri ve Kutsal Ruh’un onları Kendi seçtiği kişilere verdiğidir (1. Korintliler 12:7-11). İsa, Yuhanna 16:13’de inanlılara, Kutsal Ruh’un onları tüm gerçeğe yönelteceğini vaat etmişti. Kimin hangi armağanları alacağına Kutsal Ruh karar verdiğinden bizim armağanlarımızın neler olduğunu öğrenmemizi Kendisi de ister. Gerçekte, ne kadar “armağanlı olduğumuz” hakkındaki kendi merakımız birçok kereler kendi önemimiz konusundaki gururlu düşüncelerimiz tarafından motive edilmektedir. Diğer taraftan, Kutsal Ruh’un kendi ruhsal armağanımızı bilmemiz konusundaki arzusu her zaman en iyisi içindir, bizim bedende Baba’ya yücelik ve onur getirecek bir şekilde işlevsel olmamız içindir.

Eğer Tanrı’nın yol gösterimini dua, paydaşlık, Tanrı Sözü’nü etüt etme ve Tanrı’nın hizmetkârlarının öğretileri aracılığıyla gerçekten istiyorsak, armağanlarımız bariz olacaktır. Tanrı yüreğimizin dileklerini yerine getirecektir (Mezmur 37:4). Bu, Tanrı’nın bize istediğimiz her şeyi vereceği anlamına gelmez, bize arzuların kendilerini verebileceği ve vereceği anlamına gelir. Yüreklerimize, öğretme arzusunu, verme arzusunu, dua etme arzusunu, hizmet etme arzusunu vb. koyabilir. Bu arzuları hayata geçirmek için harekete geçtiğimizde ve armağanlarımızın kullanımında O’nun yüceliğine gerçekten adanmış olduğumuzda, olumlu sonuçlar gerçekleşecektir: Mesih’in bedeni gelişecek ve Tanrı yüceltilecektir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Ruhsal armağanlar sınavı/envanteri/değerlendirmesini yapmanın herhangi bir değeri var mıdır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries