settings icon
share icon
Soru

Ruhsal Armağanlarımın Ne Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Yanıt


Ruhsal armağanlarımızın tam olarak neler olduğunu bize söyleyebilecek sihirli bir formül veya kesin bir test yoktur. Kutsal Ruh armağanları Kendisinin belirlediği şekilde dağıtır (1. Korintliler 12:7-11). Hristiyanlar için yaygın bir sorun, Tanrı’ya sadece armağanlandırılmış olduğumuzu düşündüğümüz alanda hizmet etmeyi isteyecek derecede ruhsal armağanımıza takılıp kalmaktır. Ancak ruhsal armağanlar böyle etkin olmaz. Tanrı bizleri itaatkâr bir şekilde Kendisine her konuda hizmet etmeye çağırır. Yapmamız üzere bizi çağırmış olduğu görevi gerçekleştirmemiz için bizi gereken her armağanla donatacaktır.

Ruhsal bakımdan armağanlarımızın neler olduğunu bulmak çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilir. Ruhsal armağan değerlendirmeleri veya deneyleri, tam olarak güvenilmese de, hangi alanda yeteneklerimiz olduğunu anlamamıza kesinlikle yardımcı olabilir. Başkalarının onayı da bize ruhsal armağanlarımız konusunda ışık tutabilir. Bizi Rab'be hizmet ederken gören diğer insanlar, çoğu zaman bizde var olduğunu kabul ettiğimiz ya da henüz fark etmediğimiz ruhsal bir armağanı tespit edebilirler. Dua da önemlidir. Ruhsal olarak nasıl armağanlar aldığımızı tam olarak bilen tek kişi armağan verenin kendisidir yani Kutsal Ruh’tur. Ruhsal armağanlarımızı Tanrı’nın yüceliği için daha iyi kullanabilmek amacıyla Tanrı’dan bize hangi armağanları verdiğini göstermesini isteyebiliriz.

Evet, Tanrı bazılarını öğretmen olmaları üzere çağırır ve onlara öğretme armağanını verir. Tanrı bazılarını hizmetkâr olarak çağırır ve onları başkalarına yardım etme armağanıyla bereketler. Ancak ruhsal armağanlarımızın tam olarak neler olduğunu anlamak Tanrı’ya armağanlarımız dışındaki alanlarda hizmet etmemeyi ret etmemizi mazur göstermez. Tanrı’nın bize hangi armağanları vermiş olduğunu bilmek yararlı mıdır? Elbete yararlıdır. Ruhsal armağanlara, Tanrı’ya hizmet etmek için başka fırsatları kaçıracak şekilde odaklanmak yanlış mıdır? Evet. Eğer biz kendimizi Tanrı tarafından kullanılmaya adadıysak, Tanrı da bizi ihtiyacımız olan armağanlarla donatacaktır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Ruhsal Armağanlarımın Ne Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries