settings icon
share icon
Soru

Bir Hristiyan antidepresan ya da başka ruh sağlığı ilaçları almalı mıdır?

Yanıt


Panik ataklar, endişe sorunları, fobiler ve depresyon milyonlarca insanı etkiler. Panik atakları aniden oluşabileceğinden kişiyi özellikle zayıf düşürür. Çoğu kişinin yaşadıklarının kökünde, reddedilme korkusu, kabul edilme korkusu, sorumluluk korkusu, bilinmeyenden korkma gibi korkular vardır. Kişinin içinde bir şey onu kontrolün elinden gittiğini hissetmesini tetikler. Panik ataklar çoğu kez hem fiziksel, hem de psikolojik olarak etkileyicidir.

Tıp uzmanları, yukarıda sözü edilen rahatsızlıkların birçok kereler kişinin ruhundan kaynaklanabileceğine inansa da sorunun kimyasal bir dengesizlik olduğu zamanlar da vardır. Durum böyle olduğunda dengesizliği bertaraf etmek için çoğu kez ilaç yazılır ve bu ilaç da ruhsal rahatsızlığın belirtilerini tedavi eder. Bu ilaçları almak günah mıdır? Hayır. Tanrı insanın tıpta ilerlemesine izin vermiştir ve sık sık da iyileştirme sürecinde tıbbı kullanır. Tanrı’nın insanları iyileştirmesi için insanlar tarafından yapılmış ilaçlara ihtiyacı var mıdır? Tabii ki, hayır! Ama Tanrı, tıbbın ilerlemesine izin vermiştir ve Kutsal Kitap’ta tıptan yararlanmamamız için hiçbir neden yoktur.

Ancak iyileşmek için ilaç kullanmakla günlük yaşam için ilaca bağımlı olmak arasında ince bir çizgi vardır. Tanrı’yı Yüce Doktor olarak görmeli ve gerçekten iyileştirme gücünün sadece O’nda olduğunu bilmeliyiz (Yuhanna 4:14). İyileşmek için önce ve en çok Tanrı’dan medet ummalıyız. Panik ataklar için kullanılan ilaçların sadece hastanın bunun altındaki korkunun gereğini yapmasına izin verecek derecede kullanılması lazımdır. Rahatsızlık çeken kişiye kontrolü geri vermek için kullanılmalıdır. Ancak rahatsız olan birçok insan rahatsızlıklarının gerçek nedenini ele almaktan uzak durmak için ilaç almaktadır. Rahatsızlığa katkıda bulunan nedenler, sorumluluktan kaçmak, Tanrı’nın iyileştirmesini inkâr etmek ve büyük bir olasılıkla başkalarına bağışlama özgürlüğü vermemek ya da geçmişteki bir olayı kapatmamak olabilir. Bunun da altında bencillik yattığından bu o zaman bir günah haline gelir.

İlacı, belirtileri iyileştirmek için sınırlı bir şekilde alıp kalbinde ve aklında değişikliği gerçekleştirmesi için Tanrı Sözü ve bilgece öğütlere güvenmekle ilaca olan ihtiyaç yavaş yavaş ortadan kalkacaktır. İnanlının Mesih’teki konumu onaylanmıştır ve Tanrı hayatımızda rahatsızlıklara neden olan yürek ve akıldaki o sıkıntılı alanlara iyileştirme getirir. Tanrı Sözü, korku ve inanlının yaşamındaki yeri hakkında çok şey söyler. Evrensel tedavi aşağıdaki ayetleri okuyup üzerlerinde derin düşünmektir. Aşağıdaki ayetler kişiye güven verir ve Tanrı çocuğu olmanın aslında ne anlama geldiğini aydınlatır: Süleyman’ın Özdeyişleri 29:25; Matta 6:34; Yuhanna 8:32; Romalılar 8:28-39; 12:1-2; 1 Korintliler 10:13; 2 Korintliler 10:5; Filipililer 4:4-9;Koloseliler 3:1-2; 2 Timoteos 1:6-8; İbraniler 13:5-6; Yakup 1:2-4; 1 Petrus 5:7; 2 Petrus 1:3-4; 1 Yuhanna 1:9; 4:18-19.

Tanrı insanları doğaüstü ve mucizesel bir şekilde iyileştirebilir. Bunun için dua etmeliyiz. Tanrı doktorlar ve ilaçlar aracılığıyla da iyileştirir. Bunun için de dua etmeliyiz. Tanrı bizi hangi yöne çekerse çeksin, nihai olarak sadece O’na güvenmeliyiz (Matta 9:22).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Bir Hristiyan antidepresan ya da başka ruh sağlığı ilaçları almalı mıdır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries