settings icon
share icon
Soru

Psikoloji incilsel danışmanlık ile birlikte nasıl işlemektedir?

Yanıt


Seküler psikoloji Sigmund Freud, Carl Jung ve Carl Rogers gibi psikanalistlerin öğretilerine dayanmaktadır. Diğer yandan incilsel, veya nouthetic, danışmanlık doğrudan Tanrı Sözü'ne dayanmaktadır. İncilsel danışmanlık Kutsal Kitabı, Tanrı adamının her iyi iş için donatılmış olarak yetkin olmasına yeterli görmektedir (2. Timoteos 3:17). İncilsel danışmanlar insanın temel sorununun ruhsal olarak doğasında mevcut olduğunu öğretmektedir; dolayısıyla ruhsal olarak ölü olan ateist psikologların, insanın içinde bulunduğu şartlara karşı gerçek bir bakış açısı bulunmamaktadır.

Bu bağlamda, genel olarak "pastoral danışmanlık" olarak anılan ve genellikle seküler psikoloji ile İncil'i birleştiren danışmanlık türü "incilsel danışmanlık"tan farklıdır. Bu bir pastoral danışmanın aynı zamanda incilsel danışman olmadığı anlamına gelmemektedir ancak pastoral danışmanlar genellikle İncil'i seküler psikolojiye dahil eden Hıristiyanlardır. İncilsel yada nouthetic danışmanlar seküler psikolojiyi tamamen reddeder.

Genellikle psikoloji insanın doğası ile ilgilidir. Seküler hümanizm insanoğlunu gerçek ve ahlakın en üst standardı olarak görüp inancı, doğa üstü olanı ve İncil'i reddeder. Bu sebeple seküler psikoloji ruhsal olana atıfta bulunmadan veya ruhsal olanı kabul etmeden insanın ruhsal yönünü anlayıp onarmaya çalışmaktadır.

İncil, insanoğlunun, Tanrı'nın kendi suretinde yarattığı özgün yaratısı olduğunu söylemektedir (Yaratılış 1:26, 2:7). İncil, insanın günaha düşmesi, günahın sonuçları ve insanın Tanrı ile ilişkisini de içerecek şekilde özellikle insanın ruhsallığı ile ilgilenmektedir.

Seküler psikoloji insanın temelde iyi olduğu ve sorunlarının çözümünün genellikle kendi içinde yattığı temeline dayanmaktadır. İncil insanın içerisinde bulunduğu durumu açıklamak için tamamen farklı bir portre çizmektedir. İnsan "temelde iyi" değildir, "suç ve günah içerisinde ölü"dür (Efesliler 2:1) ve günahkar kalp "aldatıcı ve iyileşmez"dir (Yeremya 17:9). Bu sebeple tamamen farklı bir bakış açısına sahiptir: ruhsal sorunların çözümünü bir kişinin kendi içerisinde aramak yerine, günaha karşı koymaya, gökten bilgelik almaya (Yakup 3:17) ve Tanrı Sözü'nü mevcut duruma uygulamaya çalışmaktadır.

İncilsel danışmanlar, psikoterapistler ve bazı pastoral danışmanların aksine, İncil'i, danışmanlık için tek başına yeterli ve detaylı bir kaynak olarak görmektedir (2. Timoteus 3:15-17, 2. Petrus 1:4). İncilsel danışmanlık, kendi sözü aracılığıyla Tanrı'nın konuşmasına izin verme temeline dayanmaktadır. İncilsel danışmanlık gerçek ve yaşayan Tanrı'nın günah ile başa çıkabilen ve itaat etmeyi sağlayan sevgisini öğretilemeyi amaçlamaktadır.

Psikoterapi ihtiyaç temellidir. Özgüven, sevgi ve kabul görme ve belirgin hükmetme arzusu gibi ihtiyaçlara dayanmaktadır. Eğer bu ihtiyaçlar karşılanırsa insanların mutlu, ahlaklı ve nazik olacağına inanılır. Eğer bu ihtiyaçlar karşılanmazsa insanlar mutsuz, nefret dolu ve ahlaksız olacaktır. İncilsel danışmanlık gerçek tatminin ve mutluluğun ancak Tanrı ile bir ilişki ve dindarlık arayışı içerisinde bulunabileceğini öğretilemektedir. Hiç bir psikoterapi, örneğin bencil bir insanı bencil olmayan bir insan haline getiremez, fakat Tanrı'nın itaatkar bir kulu neşe dolu ve bencil olmayan verişinde tatmini yakalayacaktır (2. Korintliler 9:7).

Dolayısıyla, psikoloji incilsel danışmanlık ile birlikte nasıl işlemektedir? İşlememektedir. Seküler psikoloji insan ve onun fikirleri ile başlar ve biter. Gerçek incilsel danışmanlık ise danışanları İsa'ya ve Tanrı Sözü'ne yönlendirir. İncilsel danışmanlık, vaazın ruhsal hediyesinin ürünü olan pastoral bir iştir ve hedefi özsaygı değil kutsanmadır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Psikoloji incilsel danışmanlık ile birlikte nasıl işlemektedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries