settings icon
share icon
Soru

Pavlus'un dikeni nedir?

Yanıt


Pavlus'un dikeninin doğasına ilişkin sayısız açıklama öne sürülmüştür. Bunlar sürekli ayartmadan, inatçı muhaliflere, kronik hastalıklardan (göz problemleri, sıtma, migren ağrısı ve epilepsi gibi) konuşma yetersizliğine kadar uzanmaktadır. Pavlus'un dikeninin kesin olarak ne olduğunu kimse söyleyememekle birlikte bu muhtemelen bedensel bir sıkıntıdır.

Bedenindeki bu diken hakkındaki bilgi Pavlus'un kendisinden 2 Korintliler 12:7'de gelmektedir: "Aldığım vahiylerin üstünlüğüyle gururlanmayayım diye bana bedende bir diken, beni yumruklamak için Şeytan'ın bir meleği verildi, gururlanmayayım diye". Öncelikle, bedenindeki bu dikenin amacı Pavlus'u mütevazi tutmaktır. Zira İsa ile karşılaşan ve O'nunla konuşan ve O'nun tarafından görevlendirilen herkes (Elçilerin İşleri 9:2-8), kendi doğal halinde "şişirilmiş, kabarmış" olurdu. Buna Yeni Ahit'i yazmak için Kutsal Ruh tarafından yönlendirildiği gerçeğini eklediğimizde, Pavlus'un, nasıl "kibirli" (KJV) ya da "ölçüyü aşmış" (NKJV) ya da "çok gururlu" (NCV) olabileceğini görmek kolaydır. İkinci olarak, bu sıkıntının Şeytan veya bir elçisinden geldiğini bilmekteyiz. Tıpkı Tanrı'nın, Şeytan'ın Eyüp'e (Eyüp 1:1-12) zulmetmesine izin verdiği gibi, Tanrı, kendi iyi amaçları için ve her zaman Tanrı'nın kusursuz iradesi içerisinde, Şeytan'ın Pavlus'u yumruklamasına izin vermiştir.

Pavlus'un bu dikeni, daha geniş ve etkili bir papazlığa engel olarak görmesi (Galatyalılar 5:14-16) ve bunu yok etmesi için üç kez Tanrı'ya yalvarması anlaşılabilir bir durumdur (2 Korintliler 12:8). Ancak Pavlus, bu deneyimden yazdıklarını yönlendiren dersi almıştır: ilahi güç en iyi, insan zayıflığının zemininde sergilenir (2 Korintliler 4:7), böylece sadece Tanrı'ya şükredilir (2 Korintliler 10:17). Sorunu ortadan kaldırmak yerine, Tanrı ona lütuf ve güç vermiş ve lütfun "yeterli" olduğunu ilan etmiştir.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Pavlus'un dikeni nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries