settings icon
share icon
Soru

Bir ölüm meleği var mıdır?

Yanıt


“Ölüm meleği” düşüncesi birkaç dinde vardır. “Ölüm meleği,” Yahudilik’te, Samael, Sariel ya da Azrael, İslamiyet’te Ölüm Meleği, Hinduizm’de Yama ya da Yamaraj ve günlük dilde de Azrail olarak bilinir. Çeşitli mitolojilerde, ölüm meleği, elinde bir orak olan cübbe giymiş bir iskelet, güzel bir kadın ya da küçük bir çocuk olarak hayal edilir. Ayrıntılar değişiklik gösterdiği halde, ana inanç, ölüm anında bir varlığın geldiği, ya ölümü kendisinin gerçekleştirdiği ya da sadece gözlemlediği ve bunu da kişinin ruhunu ölülerin bulunduğu yere götürme amacıyla yaptığıdır.

“Ölüm meleği” kavramı, Kutsal Kitap’ta öğretilmez. Kutsal Kitap, hiçbir yerde, ölümden sorumlu ya da bir insan öldüğünde orada olan belirli bir melek olduğunu öğretmez. İkinci Krallar 19:35 İsrail’i istila eden 185.000 Asurluyu öldüren bir meleği tanımlar. Bazıları, Mısır’daki ilk doğanların ölümüyle ilgili olan Mısır’dan Çıkış 12. Bölümü bir meleğin işi olarak da görür. Böyle bir şey mümkün olduğu halde, Kutsal Kitap hiçbir yerde ilk doğanların ölümünü bir meleğe atfetmez. Durum ne olursa olsun, Kutsal Kitap, Rab’bin buyruğuyla ölüme neden olan melekleri tanımladığı halde, Kutsal Yazılar’ın hiçbir yerinde belirli bir ölüm meleği olduğu öğretilmez.

Sadece ve sadece Tanrı, ölüm zamanlarımız üzerinde egemendir. Hiçbir melek ya da şeytan, Tanrı’nın ölümümüzün gerçekleşmesini istediği zamandan önce ölümümüze neden olamaz. Romalılar 6:23 ve Vahiy 20:11-15’e göre, ölüm bir ayrılıktır. Ruhumuzun-canımızın bedenimizden ayrılması (fiziksel ölüm) ve iman etmeyenlerin durumunda ise Tanrı’dan sonsuza dek ayrılıktır (sonsuz ölüm). Ölüm gerçekleşen bir şeydir. Ölüm bir melek, bir şeytan, bir kişi ya da herhangi başka bir varlık değildir. Melekler ölüme neden olabilir ve ölümden sonra bize ne olduğuyla ilgili işin içinde de olabilirler ancak “ölüm meleği” diye bir şey yoktur.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Bir ölüm meleği var mıdır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries