settings icon
share icon
Soru

Kutsal Kitap, bir insanın ölüm döşeğindeyken iman etmesi hakkında ne der?

Yanıt


Kutsal Kitap’ta ölüm döşeğindeyken dini benimsemeyle ilgili en çok bilinen örnek, Mesih çarmıhta asılıyken O’nun yanındaki çarmıhta asılı olan hırsızdır (Luka 23:39-43). Bu hırsız, mendi ölümünden sadece birkaç dakika öncesine kadar imansız ve Mesih’le alay eden bir suçluydu (Matta 27:44). Ancak son anda tövbe edip Mesih’in göksel Kral olduğunu kabul etti. Rab ona, “Sana doğrusunu söyleyeyim, sen bugün benimle birlikte cennette olacaksın” dedi.

Çarmıhtaki suçlunun öyküsü, ölüm döşeğindeyken son anda iman etmenin mümkün olduğunu gösterse de, Kutsal Kitap bizi bir an daha beklemeden, şu anda tövbe etmemiz için uyarır. Vaftizci Yahya, halkı, “Tövbe edin! Göklerin Egemenliği yaklaşmıştır” diye uyarmıştı (Matta 3:2). İsa’nın da derhal tövbe konusunda benzer bir mesajı vardı (Matta 4:17).

Kutsal Kitap bizleri hayatın kısalığı konusunda uyarır. “Yaşamınız nedir ki? Kısa süre görünen, sonra yitip giden buğu gibisiniz” (Yakup 4:14). Bize ilerideki bir tarihte iman etmeyi düşünmemiz değil, bugün inanmamız talimatı verilmiştir. “Bugün O’nun sesini duyarsanız, yüreklerinizi nasırlaştırmayın” (İbraniler 4:7). Hiçbirimiz bu hayatta daha ne kadar zamanımız olduğunu ya da ölümümüzün ne şartlarda olacağını bilmeyiz. Ölüm döşeğindeyken dini benimsemeyi mümkün kılmayacak şekilde aniden, beklenmedik bir şekilde ölebiliriz. Tek mantıklı seçenek bugün tövbe edip İsa Mesih’e iman etmektir. “Uygun zamanda seni duydum, kurtuluş günü sana yardım ettim. Uygun zaman işte şimdidir, kurtuluş günü işte şimdidir” (2. Korintliler 6:2).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Kitap, bir insanın ölüm döşeğindeyken iman etmesi hakkında ne der?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries