settings icon
share icon
Soru

İsa Mesih’in on iki (12) öğrencisi / elçisi kimdi?

Yanıt


“Öğrenci” sözcüğü, öğrenen ya da izleyen birisinden söz etmekte kullanılır. “Elçi” sözcüğü ise, “gönderilen” anlamına gelir. İsa yeryüzündeyken, O’nu izleyen on iki kişiye öğrenciler adı veriliyordu. Bu on iki öğrenci, İsa Mesih’i izledi, O’ndan öğrendi ve O’nun tarafından eğitildi. İsa dirilip göğe alındıktan sonra öğrencilerini Kendi tanıkları olmak üzere gönderdi (Matta 28:18-20; Elçilerin İşleri 1:8). Bu kişilerden bundan sonra on iki elçi olarak söz edilmeye başlandı. Ancak, İsa yeryüzündeyken bile, “öğrenci” ve “elçi” terimleri birbirlerinin yerine kullanılıyordu.

İlk on iki öğrenci/elçi Matta 10:2-4’de listelenmiştir: “Bu on iki elçinin adları şöyle: Birincisi Petrus adıyla bilinen Simun, onun kardeşi Andreas, Zebedi’nin oğulları Yakup ve Yuhanna, Filipus ve Bartalmay, Tomas ve vergi görevlisi Matta, Alfay oğlu Yakup ve Taday, Yurtsever Simun ve İsa’ya ihanet eden Yahuda İskariot.” Kutsal Kitap öğrencileri/elçileri Markos 3:16-19 ve Luka 6:13-16’da da listeler. Üç parça arasındaki kıyaslama, isimlerde birkaç küçük değişiklik gösterir. Taday, Luka 6:16’ya göre aynı zamanda, “Yakup oğlu Yahuda” ve Matta 10:3’e göre de Lebbaeus olarak da tanınmaktaydı. Yurtsever Simun da aynı zamanda Kenanlı Simun (Markos 3:18) olarak tanınıyordu. On iki elçi arasından İsa’yı ele veren Yahuda’nın yerine Mattiya (bkz. Elçilerin İşleri 1:20-26) seçilmişti. Bazı Kutsal Kitap öğretmenleri Mattiya’yı “geçersiz” elçi olarak görür ve Pavlus’un on ikinci elçi olarak Yahuda İskariot’un yerini almasını Tanrı’nın seçimi olarak değerlendirir.

On iki öğrenci/elçi, Tanrı’nın sıra dışı şekillerde kullandığı sıradan insanlardı. On iki öğrencinin arasında balıkçılar, bir vergi görevlisi ve bir devrimci vardı. Müjdeler, İsa Mesih’i izleyen bu on iki adamın sürekli olarak uğradığı başarısızlık, mücadeleleri ve çektikleri şüphelerini kaydeder. İsa’nın dirilişine ve göğe alınışına tanık olduktan sonra, Kutsal Ruh öğrencileri/elçileri dünyayı alt üst eden güçlü adamlara dönüştürdü (Elçilerin İşleri 17:6). Onlarda nasıl bir değişiklik olmuştu? On iki elçi/öğrenci “İsa’yla birlikte bulunmuşlardı” (Elçilerin İşleri 4:13). Aynı şeyin bizim için de söylenmesi dileğiyle!

EnglishTürkçe anasayfaya dön

İsa Mesih’in on iki (12) öğrencisi / elçisi kimdi?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries