settings icon
share icon
Soru

Oburluk bir günah mıdır? Kutsal Kitap fazla yemek yemek hakkında ne der?

Yanıt


Oburluk, Hristiyanlar’ın görmezden gelmeyi tercih ettikleri bir günah gibi gözükmektedir. Genelde sigara ve içki içmeyi günah olarak etiketlemek konusunda hızlı davransak da oburluk nedense kabul edilir ya da hiç olmazsa tolere edilir. Sigara ve içki sağlığa zararlı olup bağımlılık yaptığı gibi, aynı şeyler fazla yemek yemek için de geçerlidir. Birçok inanlı, bir kadeh şarap ya da bir sigara içmeyi aklına bile getirmez ama yemek masasında aşırı yemek yemekte bir sakınca görmez. Böyle olmamalıdır!

Süleyman’ın Özdeyişleri 23:20-21 bizi şöyle uyarır: "Aşırı şarap içenlerle, ete düşkün oburlarla arkadaşlık etme. Çünkü ayyaş ve obur kişi yoksullaşır, uyuşukluk da insana paçavra giydirir." Süleyman’ın Özdeyişleri 28:7 şöyle bildirir: "Kutsal Yasa'yı yerine getiren çocuk akıllıdır, oburlarla arkadaşlık edense babasını utandırır." Süleyman’ın Özdeyişleri 23:2 şöyle der: "İştahına yenilecek olursan, daya bıçağı kendi boğazına."

Fiziksel iştahlar, kendimize hâkim olma yeteneğimizle bir benzerlik gösterir. Eğer yemek yeme alışkanlıklarımızı kontrol altında tutamıyorsak, (şehvet, aç gözlülük, öfke) gibi aklın alışkanlıklarını da tutamayız ve dilimizi dedikodu ve çekişmelerden uzak tutamayız. İştahlarımızın bize hâkim olmasına izin vermek yerine, iştahlarımıza hâkim olmamız gerekmektedir (Bkz. Yasa’nın Tekrarı 21:20, Süleyman’ın Özdeyişleri 23:2, 2 Petrus 1:5-7, 2 Timoteos 3:1-9 ve 2 Korintliler 10:5.) Her şeyin aşırısına "hayır" diyebilme yeteneği olan özdenetim, bütün inanlılarda var olan Ruh’un meyvelerinden biridir (Galatyalılar 5:22).

Tanrı yeryüzünü, lezzetli, besleyici ve hoşa giden yiyeceklerle doldurarak bizi bereketlemiştir. Bu yiyeceklerin tadını çıkarıp onları uygun miktarlarda yiyerek Tanrı’nın yarattıklarını onurlandırmalıyız. Tanrı bizleri iştahlarımızın bize hâkim olması yerine bizim onlara hâkim olmaya çağırır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Oburluk bir günah mıdır? Kutsal Kitap fazla yemek yemek hakkında ne der?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries