settings icon
share icon
Soru

Tanrı’nın Kayin’in üzerine koyduğu nişan neydi (Yaratılış 4:15)?

Yanıt


Kayin, kardeşi Habil’i öldürdükten sonra, Tanrı Kayin’e şöyle bildirdi: “Artık döktüğün kardeş kanını içmek için ağzını açan toprağın laneti altındasın. İşlediğin toprak bundan böyle sana ürün vermeyecek. Yeryüzünde aylak aylak dolaşacaksın” (Yaratılış 4:11-12). Kayin buna yanıt olarak üzgün bir şekilde, “Cezam kaldıramayacağım kadar ağır” diye karşılık verdi, “Bugün beni bu topraklardan kovdun. Artık huzurundan uzak kalacak, yeryüzünde aylak aylak dolaşacağım. Kim bulsa öldürecek beni” (Yaratılış 4:13-14). Bunun üzerine RAB, “Seni kim öldürürse, ondan yedi kez öç alınacak” dedi. Kimse bulup öldürmesin diye Kayin’in üzerine bir nişan koydu. Kayin RAB’bin huzurundan ayrıldı. Aden bahçesinin doğusunda, Nod topraklarına yerleşti (Yaratılış 4:15-16).

Kayin’in üzerine konulan nişanın nasıl bir şey olduğu konusunda epey fikir yürütülüp tartışılmıştır. "Nişan” olarak tercüme edilen İbranice sözcük 'owth’tur ve “iz, işaret, simge” anlamına gelir. İbrani Kutsal Yazıları’nın başka yerlerinde,'owth’ sözcüğü 79 kez kullanılmıştır ve sık sık “nişan” olarak tercüme edilir. Bu yüzden, İbranice sözcük, Tanrı’nın Kayin’in üzerine koymuş olduğu nişanın tam olarak ne olduğunu belirtmez. Bu nişan her ne idiyse, Kayin’in öldürülmemesi gerektiğini gösteriyordu. Bazıları bu nişanın bir yara veya bir tür dövme olduğunu önermektedir. Bu nişan her ne olursa olsun, bu ayetlerin odakladığı şey, nişanın nasıl bir şey olduğu değil, Tanrı’nın insanların Kayin'den intikam almalarına izin vermeyeceğiydi. Kayin’in üzerindeki nişan her ne idiyse, oluşturulma amacını gerçekleştirmişti.

Geçmişte birçok insan Kayin’in üzerindeki nişanın koyu renk bir ten olduğunu, Tanrı’nın onun tanımlanması için cilt rengini siyaha çevirdiğine inanıyordu. Kayin aynı zamanda bir lanet de aldığından, nişanın siyah cilt olduğu inancı birçok insanın koyu renk ciltli insanların lanetlenmiş olduğuna inanmalarına neden oldu. Birçokları, Afrika köle ticareti ve siyah/koyu renk ciltli insanlara ayrımcılık yapmayı haklı göstermek için “Kayin’in nişanı” öğretisini kullandı. Kayin’in nişanının bu tür bir yorumu Kutsal Kitap’a tamamen aykırıdır. İbrani Kutsal Yazıları’nın hiçbir yerinde 'owth’ sözcüğü cilt renginden söz etmek için kullanılmaz. Yaratılış 4’de sözü edilen Kayin’in laneti, Kayin’in kendisinin üzerindeydi. Kayin’in lanetinin soyundan gelenlere geçirilmesi gibi bir şeyden hiç söz edilmemiştir. Kayin’in soyundan gelenlerin cildinin koyu renk olduğu konusunda hiçbir Kutsal Kitapsal temel yoktur. Ayrıca, Nuh’un oğullarından birinin karısı Kayin’in soyundan gelmediyse (mümkündür ama düşük ihtimaldir) Kayin’in soyu Tufan’da son bulmuştur.

Tanrı’nın Kayin’in üzerine koyduğu nişan neydi? Kutsal Kitap bunun ne olduğunu söylemiyor. Kayin’in öldürülmemesi gerektiği olan nişanın anlamı, nişanın ne olduğundan daha önemliydi. Nişan ne olursa olsun, cilt rengiyle ya da Kayin’in soyundan gelenler üzerinde nesilsel bir lanetle bir bağlantısı yoktu. Kayin’in üzerindeki nişanı ırkçılığa ya da ayrımcılığa bahane olarak kullanmak Kutsal Kitap’a kesinlikle aykırıdır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Tanrı’nın Kayin’in üzerine koyduğu nişan neydi (Yaratılış 4:15)?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries