settings icon
share icon
Soru

Neden intihar etmemeliyim?

Yanıt


İntihar yoluyla hayatlarına son verme düşünceleri olan kişilerin durumu için üzülüyoruz. Eğer siz bugün bu durumdaysanız, içinizde umutsuzluk ve çaresizlik gibi birçok duygular olabilir. Kendinizi en derin çukurda hissedebilir ve durumun düzeleceği konusunda herhangi bir umut olduğundan kuşku duyarsınız. Kimse ne durumda olduğunuza aldırmıyor ya da anlamıyor gibidir. Hayat yaşamaya değmez diye düşünürsünüz, ama gerçekten öyle midir?

Şimdi Tanrı’nın sizin hayatınızda gerçekten Tanrı olmasına izin vermeyi düşünmek için birkaç dakika ayırırsanız, O size Kendisinin gerçekten ne kadar büyük olduğunu kanıtlayacaktır, “Tanrı'nın yapamayacağı hiçbir şey yoktur” (Luka 1:37). Belki geçmişin acılarından kalan yara izleri içinizde çok büyük bir reddedilme ve terk edilme duygularının oluşmasına neden olmuştur. Bu da kendi halinize üzülme, öfke, acılık, öç alma duyguları ya da hayatınızın en önemli ilişkilerinde sorunlara neden olan sağlıksız korkulara yol açabilir.

Neden mi intihar etmemelisiniz? Dostum, hayatınızdaki durumlar ne kadar kötü olursa olsun, size çaresizlik tünelinizden çıkarıp Tanrı’nın harika ışığına doğru yol göstermesine izin vermenizi bekleyen sevgi dolu bir Tanrı vardır. O sizin emin umudunuzdur. İsmi de İsa’dır.

Tanrı’nın günahsız Oğlu olan bu İsa, ret edilme ve aşağılanma zamanınızda sizinle özdeştir. Yeşaya peygamber, Yeşaya 53:2-6’da O’nu herkes tarafından “hor görülüp ret edilen” bir adam olarak tanımlayarak O’nun hakkında yazmıştır. Yaşamı üzüntü ve acılarla doluydu. Ama çektiği acılar Kendinin değildi; onlar bizim acılarımızdı. O bizim günahımızdan ötürü delindi, yaralandı ve ezildi. O’nun çektiği acılardan ötürü bizim yaşamlarımız kurtarılabilir ve bütün kılınabilir.

Dostum, İsa Mesih bütün bunlara sizin bütün günahlarınızın bağışlanması için katlandı. Taşıdığınız suç yükü ne olursa olsun, eğer O’nu alçakgönüllü bir şekilde Kurtarıcınız olarak kabul ederseniz O’nun sizi bağışlayacağını bilin. “Sıkıntılı gününde seslen bana, seni kurtarırım, sen de beni yüceltirsin” (Mezmur 50:15). Hayatınızda yapmış olduğunuz hiçbir şey İsa’nın bağışlayamayacağı kadar kötü değildir. Tanrı’nın en seçkin hizmetkârlarından bazıları, adam öldürmüş (Musa), adam öldürüp zina işlemiş (Kral Davut) ve fiziksel ve duygusal suiistimalde bulunmuşlardır (elçi Pavlus). Buna karşın bu kişiler Rab’de bağışlanma ve yeni bol yaşam bulmuşlardır. “Bir kimse Mesih'teyse, yeni yaratıktır; eski şeyler geçmiş, her şey yeni olmuştur” (2 Korintliler 5:17).

Neden mi intihar etmemelisiniz? Dostum, Tanrı “kırılmış” olanı, yani şu andaki hayatınızı, intihar ederek sona erdirmek istediğiniz yaşamı tamir etmek için hazır beklemektedir. Yeşaya 61:1-3’de peygamber şöyle yazmıştır: “[Rab] beni yoksullara müjde iletmek için meshetti. Yüreği ezik olanların yaralarını sarmak için, tutsaklara serbest bırakılacaklarını, zindanlarda bulunanlara kurtulacaklarını, RAB'bin lütuf yılını, Tanrımız'ın öç alacağı günü ilan etmek, yas tutanların hepsini avutmak, Siyon'da yas tutanlara yardım sağlamak -kül yerine çelenk, yas yerine sevinç yağı, çaresizlik ruhu yerine onlara övgü giysisini vermek- için RAB beni gönderdi.”

İsa’ya gelin ve siz O’nun hayatınızda yeni bir işe başlamasına güvenirken O’nun sevinç ve yararlılığınızı size geri vermesine izin verin. O kaybettiğiniz sevinci size geri vermeyi ve sizi ayakta tutmak için yeni bir ruh vermeyi vaat eder. Kırılmış yüreğiniz O’nun için değerlidir: “Senin kabul ettiğin kurban alçakgönüllü bir ruhtur, alçakgönüllü ve pişman bir yüreği hor görmezsin, ey Tanrı” (Mezmur 51:12, 15-17).

Siz Rab’bi Kurtarıcınız ve Çobanınız olarak kabul edecek misiniz? Tanrı, Kendi Sözü olan Kutsal Kitap aracılığıyla düşüncelerinize ve adımlarınıza günü gününe yol gösterecektir. “Eğiteceğim seni, gideceğin yolu göstereceğim, öğüt vereceğim sana, gözüm sendedir” (Mezmur 32:8). “Yaşadığınız sürenin güvencesi O'dur. Bol bol kurtuluş, bilgi ve bilgelik sağlayacak. Halkın hazinesi RAB korkusudur” (Yeşaya 33:6). Mesih’te, hâlâ mücadeleleriniz olacak ama şimdi umudunuz olacak. O, “kardeşten yakın olan bir dost”tur (Süleyman’ın Özdeyişleri 18:24). Rab İsa’nın lütfu karar saatinizde sizinle birlikte olsun.

Eğer İsa Mesih’e Kurtarıcınız olarak güvenmeyi arzularsanız, şu sözleri yüreğinizden Tanrı’ya söyleyin: “Tanrım, hayatımda Sana ihtiyacım var. Lütfen yaptığım her şeyden ötürü beni bağışla. İsa Mesih’e iman ediyor ve O’nun benim Kurtarıcım olduğuna inanıyorum. Lütfen beni temizle, iyileştir ve bana yaşama sevincimi geri ver. Bana olan sevginden ve İsa benim için öldüğünden ötürü Sana teşekkür ederim.”

Burada okuduklarınızdan ötürü Mesih’i kabul etmeye karar verdiniz mi? Eğer verdinizse, lütfen aşağıdaki “Bugün Mesih’i kabul ettim” düğmesine basın.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Neden intihar etmemeliyim?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries