settings icon
share icon
Soru

Neden İntihar Etmemeliyim?

Yanıt


Kalplerimiz, intihar yoluyla kendi yaşamlarına son vermeyi düşünenlerle birlikte. Eğer şu anda böyle bir düşünceye sahipseniz, umutsuzluk ve çaresizlik gibi pek çok duygudan söz ediyor olabilirsiniz. Kendinizi en derin çukurda hissedebilir ve durumun düzeleceği konusunda herhangi bir umut olduğundan kuşku duyuyor olabilirsiniz. Kimse ne durumda olduğunuza aldırmıyor veya anlamıyor gibi görünebilir. Hayat yaşamaya değmez diye düşünürsünüz, ama gerçekten öyle midir?

Şimdi Tanrı’nın sizin hayatınızda gerçekten Tanrı olmasına izin vermeyi düşünmek için birkaç dakika ayırırsanız, O size Kendisinin gerçekten ne kadar büyük olduğunu gösterecektir ve “Tanrı'nın yapamayacağı hiçbir şey yoktur” (Luka 1:37). Belki de geçmişte yaşadığınız acıların izleri, ezici bir reddedilme veya terk edilme duygusuna yol açmıştır. Bu da kendi halinize üzülme, öfke, acılık, öç alma duyguları ya da hayatınızın en önemli ilişkilerinde sorunlara neden olan sağlıksız korkulara yol açabilir.

Neden mi intihar etmemelisiniz? Kardeşlerim, hayatınızda durumlar ne kadar kötü olursa olsun, sizi umutsuzluk tünelinden çıkarıp muhteşem ışığına çıkarmasına izin vermenizi bekleyen sevgi dolu bir Tanrı var. O sizin kesin umudunuzdur. İsmi de İsa’dır.

Tanrı’nın günahsız Oğlu olan İsa, reddedilme ve aşağılanma zamanınızda sizinle özdeştir. Yeşaya peygamber, Yeşaya 53:2-6’da O’nu herkes tarafından “hor görülüp reddedilen” bir adam olarak tanımlayarak O’nun hakkında yazmıştır. Yaşamı üzüntü ve acılarla doluydu. Ama çektiği acılar Kendinin değildi, onlar bizim acılarımızdı. O’nun bedeni bizim günahımızdan ötürü deşildi, yaralandı ve ezildi. O’nun çektiği acılar sayesinde bizim yaşamlarımız kurtarılabilir ve tamamlanabilir.

Kardeşlerim, İsa Mesih tüm bunlara sizin günahlarınızın bağışlanması için katlandı. Taşıdığınız suç yükü ne olursa olsun, eğer O’nu alçakgönüllü bir şekilde Kurtarıcınız olarak kabul ederseniz O’nun sizi bağışlayacağını bilin. “Sıkıntılı gününde seslen bana, seni kurtarırım, sen de beni yüceltirsin” (Mezmur 50:15). Hayatınızda yapmış olduğunuz hiçbir şey İsa’nın bağışlayamayacağı kadar kötü değildir. Tanrı’nın en seçkin hizmetkârlarından bazıları, adam öldürmüş (Musa), adam öldürüp zina etmiş (Kral Davut) ve hem fiziksel hem de duygusal eziyet etmişlerdir (Elçi Pavlus). Buna karşın bu kişiler Rab’de bağışlanma ve yeni bol yaşam bulmuşlardır. “Bir kimse Mesih'teyse, yeni yaratıktır; eski şeyler geçmiş, her şey yeni olmuştur” (2. Korintliler 5:17).

Neden mi intihar etmemelisiniz? Kardeşlerim, Tanrı “kırılmış” olanı, yani şu andaki hayatınızı, intihar ederek sona erdirmek istediğiniz yaşamı tamir etmek için hazır beklemektedir. Yeşaya 61:1-3’de peygamber şöyle yazmıştır: “[Rab] beni yoksullara müjde iletmek için meshetti. Yüreği ezik olanların yaralarını sarmak için, tutsaklara serbest bırakılacaklarını, zindanlarda bulunanlara kurtulacaklarını, RAB'bin lütuf yılını, Tanrımız'ın öç alacağı günü ilan etmek, yas tutanların hepsini avutmak, Siyon'da yas tutanlara yardım sağlamak -kül yerine çelenk, yas yerine sevinç yağı, çaresizlik ruhu yerine onlara övgü giysisini vermek- için RAB beni gönderdi.”

İsa'ya gelin ve yaşamınızda yeni bir işe başlaması için O'na güvenirken sevincinizi ve verimliliğinizi yenilemesine izin verin. O kaybettiğiniz sevinci size teslim etmeyi ve sizi ayakta tutmak için yeni bir ruh vermeyi vaat eder. Kırılmış yüreğiniz O’nun için değerlidir: “Senin kabul ettiğin kurban alçakgönüllü bir ruhtur, alçakgönüllü ve pişman bir yüreği hor görmezsin, ey Tanrı” (Mezmur 51:12, 15-17).

Siz Rab’bi Kurtarıcınız ve Çobanınız olarak kabul edecek misiniz? Tanrı, Kendi Sözü olan Kutsal Kitap aracılığıyla düşüncelerinize ve adımlarınıza günü gününe yol gösterecektir. “Eğiteceğim seni, gideceğin yolu göstereceğim, öğüt vereceğim sana, gözüm sendedir” (Mezmur 32:8). “Yaşadığınız sürenin güvencesi O'dur. Bol bol kurtuluş, bilgi ve bilgelik sağlayacak. Halkın hazinesi RAB korkusudur” (Yeşaya 33:6). Mesih’te, hâlâ mücadeleleriniz olacak ama artık umudunuz olacak. O, “kardeşten yakın olan bir dost”tur (Süleyman’ın Özdeyişleri 18:24). Karar anınızda Rab İsa'nın lütfu sizinle olsun.

Eğer İsa Mesih’e Kurtarıcınız olarak güvenmeyi arzularsanız, şu sözleri yüreğinizden Tanrı’ya söyleyin: “Tanrım, hayatımda Sana ihtiyacım var. Lütfen yaptığım her şeyden ötürü beni bağışla. İsa Mesih’e iman ediyor ve O’nun benim Kurtarıcım olduğuna inanıyorum. Lütfen beni temizle, iyileştir ve bana yaşama sevincimi geri ver. Bana olan sevgin ve İsa'nın benim adıma ölümü için Sana teşekkür ederim.

Burada okuduklarınızdan ötürü Mesih’i kabul etmeye karar mı verdiniz? Eğer verdiyseniz, lütfen aşağıdaki “Bugün Mesih’i kabul ettim” düğmesine basın.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Neden İntihar Etmemeliyim?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries