settings icon
share icon
Soru

Nasıl kurtulabilirim?

Yanıt


Bu basit ama derin soru, sorulabilecek en önemli sorudur. ”Nasıl kurtulabilirim?” adlı makale bu dünyadaki yaşamlarımız sona erdikten sonra sonsuzluğu nerede geçireceğimiz sorusunu ele alır. Sonsuz yaşamımızdan daha önemli bir konu yoktur. Hamdolsun ki Kutsal Kitap bir insanın nasıl kurtulabileceği konusunda oldukça açıktır. Filipili zindancı, Pavlus ve Silas’a, “Efendiler, kurtulmak için ne yapmam gerekir?” diye sormuş (Elçilerin İşleri 16:30) ve Pavlus ile Silas da bu soruya, “Rab İsa'ya iman et, sen de ev halkın da kurtulursunuz” diye yanıt vermişlerdi (Elçilerin İşleri 16:31).

Nasıl kurtulabilirim? Niçin kurtulmam gerekiyor?
Günah mikrobu hepimize bulaşmıştır (Romalılar 3:23). Bizler günahla doğduk (Mezmur 51:5) ve hepimiz kişisel olarak günah işlemeyi seçeriz (Vaiz 7:20; 1. Yuhanna1:8). Bizi kurtulmamış kılan günahtır. Bizi Tanrı’dan ayıran günahtır. Günah bizi sonsuz yıkıma götüren yoldur.

Nasıl kurtulabilirim? Neyden kurtulmalıyım?
Hepimiz günahımızdan ötürü ölümü hak ediyoruz (Romalılar 6:23). Günahın fiziksel sonucu fiziksel ölüm olduğu halde, günahtan kaynaklanan tek ölüm fiziksel ölüm değildir. Bütün günahlar neticede sonsuz ve ölümsüz Tanrı’ya karşı işlenmiştir (Mezmur 51:4). Bundan ötürü günahımızın cezası da sonsuz ve ölümsüzdür. İşte kurtulmamız gereken şey bu sonsuz yıkımdır (Matta 25:46; Vahiy 20:15).

Nasıl kurtulabilirim? Tanrı kurtuluşu nasıl sağladı?
Günahın adil cezası sonsuz ve ölümsüz olduğundan, günahın cezasını sadece Tanrı ödeyebilirdi, çünkü sadece O sonsuz ve ölümsüzdür. Ama Tanrı ilahi doğasında ölemezdi. Bu yüzden İsa Mesih’in kişiliğinde bir insan haline geldi. Tanrı insan bedeni aldı, aramızda yaşadı ve bize öğretti. İnsanlar O’nu ve mesajını ret edip O’nu öldürmeyi istediklerinde ise çarmıha gerilmeye razı oldu ve Kendisini bizim için gönüllü olarak kurban etti (Yuhanna 10:15). İsa Mesih insan olduğundan ölebilirdi ve İsa Mesih Tanrı olduğu için, ölümünün sonsuz ve ölümsüz bir değeri vardı. İsa’nın çarmıh üzerindeki ölümü, bizim günahımız için kusursuz ve tam bir ödemeydi (1. Yuhanna 2:2). Bizim hak ettiğimiz sonuçlara İsa katlandı. İsa’nın ölümden dirilişi O’nun ölümünün günah için gerçekten de yeterli kurban olduğunu gösterdi.

Nasıl kurtulabilirim? Ne yapmam gerekiyor?
“Rab İsa'ya iman et, sen de ev halkın da kurtulursunuz” (Elçilerin İşleri 16:31). Zaten Tanrı bütün işi Kendisi yapmıştır. Sizin yapmanız gereken tek şey, Tanrı’nın sunduğu kurtuluşu imanla kabul etmektir (Efesliler 2:8-9). Günahlarınızın ödenmiş bedeli olarak tümüyle yalnızca İsa’ya güvenin. O’na inanın böylece mahvolmazsınız (Yuhanna 3:16). Tanrı size kurtuluşu bir armağan olarak sunuyor. Yapmanız gereken tek şey onu kabul etmektir. Kurtuluşun yolu İsa’dır (Yuhanna 14:6).

Burada okuduklarınızdan ötürü Mesih’i kabul etmeye karar verdiniz mi? Eğer öyleyse, lütfen aşağıdaki “Bugün Mesih’i kabul ettim” düğmesine basın.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Nasıl kurtulabilirim?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries