settings icon
share icon
Soru

Kendim için mükemmel eşi bulduğumu nasıl bilebilirim?

Yanıt


Kutsal Kitap, “mükemmel eş”in nasıl bulunacağını ele almaz ve doğru eşi bulma konusunda da bizim istediğimiz kadar kesin konuşmaz. Tanrı Sözü’nün bize çok açık olarak söylediği şey, iman etmeyen biriyle evlenmememizdir (2 Korintliler 6:14-15). Birinci Korintliler 7:39 bize, evlenmekte serbest olduğumuz halde, sadece kendimiz gibi Hristiyanlar’la evlenmemiz gerektiğini söyler. Kutsal Kitap, bunun ötesinde “doğru” kişiyle evlendiğimizi nasıl bilebileceğimiz konusunda sessizdir.

Peki, Tanrı neden bize bir eşte neler aramamız gerektiğini açıkça bildirmez? Böylesine önemli bir konuda neden daha kesin talimatlarımız yok? Gerçek şudur ki, Kutsal Kitap bir Hristiyan’ın ne olduğu ve nasıl hareket etmemiz gerektiği hakkında o kadar açıktır ki, eş konusunda kesin talimatlar gerekli değildir. Hristiyanlar’ın önemli konularda aynı şeyleri düşünmeleri gerektir ve eğer iki Hristiyan evliliklerine ve Mesih’e itaat etmeye adanmışsa başarı için gerekli şartlara zaten sahiptirler. Ancak, toplumumuz Hristiyan olduklarını söyleyen insanlarla dolu olduğundan kişinin kendisini evliliğin hayat boyu adanmışlığına adamadan önce bilgelik kullanmak önemlidir. Olası bir eşin öncelik verdikleri, yani Mesih benzerliğinde olmaya kendini gerçekten adayıp adamadığı, belirlendikten sonra, diğer kesin şeyleri tanımlayıp ele almak daha kolaydır.

İlk olarak, evlenmeye hazır olduğumuzdan emin olmalıyız. Şimdi ve buradanın ötesine bakıp kendimizi o kişiyle hayatımızın geri kalan dönemi boyunca birleşmeye adayabilmemiz gerektir. Evliliğin fedakârlık ve kendinden vermeyi gerektirdiğini de anlamalıyız. Bir çift evlenmeden önce karı kocanın rolleri ve görevlerini etüt etmelidir (Efesliler 5:22-31; 1 Korintliler 7:1-16; Koloseliler 3:18-19; Titus 2:1-5; 1 Petrus 3:1-7).

Bir çift, evlilik hakkında konuşmadan önce birbirlerini yeterli bir süredir tanıdıklarından emin olmalıdır. Diğer kişinin değişik durumlara nasıl tepki gösterdiğini, ailesi ve dostlarının yanında nasıl hareket ettiğini ve ne tür insanlarla vaktini geçirdiğini gözlemlemelidir. Bir insanın davranışları arkadaşları tarafından çokça etkilenir (1 Korintliler 15:33). Ahlak, para, değerler, çocuklar, kilise katılımı ve birbirlerinin ailesiyle ilişkiler ve iş hayatı gibi konularda görüş birliği içinde olmalıdırlar. Bunlar evlilikte çatışma potansiyeli taşıyan alanlardır ve önceden üzerlerinde dikkatle düşünülmelidir.

Son olarak, evliliği düşünen her çiftin ilk önce vaizleri ya da bir başka eğitilmiş Hristiyan danışmana evlilik öncesi danışmanlığına gitmesi lazımdır. Burada evliliklerini Mesih’e imanın temeli üzerine inşa etmek için değerli araçları ve ayrıca kaçınılmaz çatışmalarla nasıl başa çıkmaları gerektiğini de öğreneceklerdir. Bütün bu ölçütler karşılandıktan sonra, çiftin evlilikle birleşmeyi arzulayıp arzulamadıkları konusunda dua içinde karar vermesi lazımdır. Eğer Tanrı’nın isteğini içtenlikle arıyorsak Tanrı bize yol gösterecektir (Süleyman’ın Özdeyişleri 3:5-6).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kendim için mükemmel eşi bulduğumu nasıl bilebilirim?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries