settings icon
share icon
Soru

Kutsal Ruh’un mührü nedir?

Yanıt


Kutsal Ruh’tan, Hristiyanlar’ın yüreklerindeki “depozit,” “mühür” ve “güvence” olarak söz edilir (2. Korintliler 1:22; 5:5; Efesliler 1:13-14; 4:30). Kutsal Ruh Tanrı’nın Kendi halkı üzerindeki mührü, bizim Kendisine ait olduğumuzu bildirerek bize sahip çıkışıdır. Bu ayetlerde “güvence” olarak tercüme edilen Grekçe sözcük, “söz vermek” yani satın alım parasının bir kısmı ya da geri kalanı için bir kaparo anlamına gelen arrhabōn sözcüğüdür. Kutsal Ruh’un inanlılara armağanı, Mesih’in bize vaat etmiş olduğu ve çarmıhta bizim için güvence altına aldığı göksel mirasımızın bir kaparosudur. Kurtuluşumuz konusunda güvencemiz olmasının nedeni, Kutsal Ruh’un bizi mühürlemiş olmasıdır. Tanrı’nın mührünü kimse bozamaz.

Kutsal Ruh inanlılara, Tanrı’nın çocukları olarak mirasımızın tamamının bize verileceği konusunda bir “ilk ödeme” olarak verilmiştir. Kutsal Ruh bize, bizim Kendi Ruhu’nu bize bir armağan olarak bağışlayan Tanrı’ya ait olduğumuzu onaylamak için verilmiştir. Bu tıpkı lütuf ve imanın armağanlar olması gibidir (Efesliler 2:8, 9). Tanrı, Kutsal Ruh armağanı aracılığıyla bizi yeniler ve kutsallaştırır. Yüreklerimizde, Tanrı tarafından kabul olunduğumuzun, Tanrı’nın evlat edindiği çocukları sayıldığımızın, umudumuzun gerçek olduğunun ve kurtuluşumuzun da bir mührün bir sözleşme ya da vasiyetnamenin doğruluğunu garantilediği şekilde kanıtı olan o duyguları, umutları ve arzuları oluşturur. Tanrı Kutsal Ruh’u bize, bizim sonsuza dek Kendisine ait olduğumuz ve son günde kurtulacağımız konusunda bir söz olarak bağışlar. Bir insanın içinde Kutsal Ruh’un bulunduğunun kanıtı, O’nun yürekte tövbe ve Ruh’un meyvesini oluşturmasıdır (Galatyalılar 5:22-23). Bunlar Kutsal Ruh’un yüreği yenilediğinin ve Hristiyan kişinin kurtuluş günü için mühürlendiğinin kanıtlarıdır.

Bu yüzden bizler kurtuluş gününe kadar, bütün ve günahın ve mezarın yozlaştırmasından özgür olarak Kutsal Ruh ve O’nun öğretileri ve yol gösteren gücü aracılığıyla mühürlenmişizdir. Yüreklerimizde Kutsal Ruh’un mührüne sahip olduğumuzdan, hayal edilemeyecek görkemler taşıyan bir gelecekteki yerimize güven duyarak sevinçle yaşayabiliriz.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Kutsal Ruh’un mührü nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries