settings icon
share icon
Soru

Merhamet ile lütuf arasındaki fark nedir?

Yanıt


Merhamet ve lütuf sık sık karıştırılır. Bu terimlerin benzer anlamları olduğu halde, merhamet ve lütuf aynı şey değildir. Aradaki farkı özetlemek gerekirse, merhamet Tanrı’nın bizim günahlarımızın hak ettiği cezayı bize vermemesidir ve lütuf da biz onu hak etmediğimiz halde Tanrı’nın bize verdiği bereketleridir. Merhamet yargıdan kurtarılmaktır. Lütuf onu hak etmeyene şefkat göstermektir.

Kutsal Kitap’a göre, hepimiz günah işledik (Vaiz 7:20; Romalılar 3:23; 1. Yuhanna 1:8). Bu günahın bir sonucu olarak, hepimizin hak ettiğimiz şey ölüm (Romalılar 6:23) ve ateş gölünde sonsuz yargıdır (Vahiy 20:12-15). Bunu aklımızda tutarak, yaşadığımız her gün Tanrı’nın merhametinin bir etkinliği olduğunu bilmeliyiz. Eğer Tanrı bize hak ettiğimiz her şeyi verseydi, hepimiz şu anda sonsuzluk boyunca yargı giymiş olurduk. Davut, Mezmur 51:1-2’de, Ey Tanrı, lütfet bana, sevgin uğruna; sil isyanlarımı, sınırsız merhametin uğruna. Tümüyle yıka beni suçumdan, arıt beni günahımdan” diye yakarır. Tanrı’ya merhamet için yakarmak, O’ndan hak ettiğimiz yargıyı bize vermemesini, bunun yerine bize hiçbir şekilde hak etmemiz mümkün olmayan bağışlamasını bahşetmesini istemektir.

Biz Tanrı’dan hiçbir şey hak etmiyoruz. Tanrı’nın bize hiçbir borcu yoktur. Yaşadığımız herhangi iyi bir şey Tanrı’nın lütfunun sonucudur (Efesliler 2:5). Lütuf basitçe hak edilmemiş kayradır. Tanrı bize hak etmediğimiz ve asla hak edemeyeceğimiz iyi şeyler verir. Tanrı’nın merhametiyle yargıdan kurtulduk, lütuf da o merhametin ötesinde aldığımız her şeydir (Romalılar 3:24). Herkese verilen lütuf, Tanrı’nın Kendisi önünde konumları ne olursa olsun tüm insanlığa bahşettiği lütuftur. Kurtaran lütuf ise, Tanrı’nın Kendi seçilmişlerine yeniden doğmaları ve kutsallaşmaları için egemenliğinde verdiği hak edilmeyen tanrısal yardımdır.

Merhamet ve lütuf, İsa Mesih aracılığıyla sunulan kurtuluşta en iyi şekilde örneklenmiştir. Biz yargıyı hak ediyoruz ama İsa Mesih’i Kurtarıcı olarak kabul edersek, Tanrı’dan merhamet alırız ve yargıdan kurtarılırız. Yargı yerine lütufla kurtuluş sayesinde, günahların bağışlanması, bol yaşamı (Yuhanna 10:10) ve hayal edilebilecek en harika yer olan cennette sonsuz yaşamı (Vahiy 21-22) alırız. Tanrı’nın merhameti ve lütfundan ötürü, bunlara vereceğimiz karşılık, tapınma ve şükranla dizlerimizin üzerine çökmektir. İbraniler 4:16 şöyle bildirir: "Onun için Tanrı’nın lütuf tahtına cesaretle yaklaşalım; öyle ki, yardım gereksindiğimizde merhamet görelim ve lütuf bulalım."

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Merhamet ile lütuf arasındaki fark nedir?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries