settings icon
share icon
Soru

Hristiyanlar’ın meleklere emretme yetkisi var mıdır?

Yanıt


Günümüzde insanlar, "angeloloji” adı verilen melekler kavramı ve onlar üzerinde çalışmayla büyülenmişçesine ilgilenirler. Melekler, takılardan ve Noel dekorasyonlarından filmler ve televizyon programlarına kadar her şeyde temsil edilirler. Birçok Hristiyan aynı zamanda meleklere istediklerini yaptırmak için onlara emretme yetkileri olduğuna inanır, başkaları ise meleklere (ve hatta cinlere) İsa’nın ismiyle emredebileceklerine inanır.

Kutsal Yazılar’da insanların meleklere ne kendi isimleriyle, ne de İsa’nın ismiyle emredebildikleri hiçbir durum yoktur. İnsanın meleklerin işi üzerinde herhangi bir denetimi olduğunu bildiren hiçbir ayet yoktur. İsa’nın doğmak ve bir insan olarak ölmek için kendisini “meleklerden daha aşağı” kılması gerektiğinden onların rütbe olarak bizden daha yüksek olduklarını biliyoruz (İbraniler 2:7-9; Mezmurlar 8:4).

İnanlıların melekler üzerinde denetim sahibi olduğu öğretisi yanlıştır. Aşağıdaki Kutsal Kitap ilkeleri meleklerin insanların emirlerine itaat etmediklerini gösterir:

• Musa, İsrail oğullarının, “RAB'be yakarınca, [Tanrı’nın] yakarışını işittiğini ve bir melek gönderip onları Mısır'dan çıkardı”ğından söz etmişti (Çölde Sayım 20:16). İsrailliler bir meleğe kendilerine gelmesini buyurmadılar. Meleklerin Kendisinin buyruğuna göre işlev gördüğü Tanrı’ya yakardılar.

• Şadrak, Meşak ve Abed-Nego, Nebukadnessar’ın heykelinin önünde eğilmeyi reddetmişti (Daniel 3:17-18). Tanrı, merhametinde, “meleğini gönderip kullarını kurtarmıştı!” (Daniel 3:28). Üç İbrani, Rab’bin meleğini çağırmamıştı. Onu Tanrı yollamıştı. Tanrı daha sonra, Daniel’i aslan çukurunda aslanların ağzından kurtarmak için “meleğini göndermişti” (Daniel 6:22).

• Petrus hapisteyken Yeruşalim’deki kilise onun için dua etmişti (Elçilerin İşleri 12:5). Petrus kurtarıldığında, şöyle tanıklık etmişti: “O zaman kendine gelen Petrus, “Rab'bin bana meleğini gönderdiğini şimdi gerçekten anlıyorum” dedi. “O beni Hirodes'in elinden ve Yahudi halkının uğrayacağımı umduğu bütün belalardan kurtardı” (Elçilerin İşleri 12:11). Petrus kapılarına geldiğinde onun için dua eden Hristiyanlar onu neredeyse içeri sokmadılar. Herhangi bir meleğe onu kurtarmasını emretmedikleri kesindi.

Meleklere, bizim değil, Tanrı’nın buyruklarını yerine getiren “Tanrı’nın kutsal melekleri” denir (Matta 25:31; Vahiy 14:10).

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Hristiyanlar’ın meleklere emretme yetkisi var mıdır?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries