settings icon
share icon
Soru

Melekler neye benzer?

Yanıt


Melekler ruhsal varlıklardır (İbraniler 1:14) bu yüzden özde fiziksel bir biçimleri yoktur. Ama meleklerin insan biçiminde görünme kapasiteleri vardır. Melekler, Kutsal Kitap’ta göründüklerinde, normal erkeklere benziyorlardı. Yaratılış 18:1-19’da Tanrı ve iki melek İbrahim’e insan olarak gözüktüler ve oturup İbrahim’le yemek yediler. Kutsal Kitap boyunca melekler birçok kereler erkekler olarak görünmüşlerdir (Yeşu 5:13-14; Markos 16:5) ve hiçbir zaman kadın şeklinde görünmemişlerdir.

Diğer zamanlarda, melekler insanlar olarak değil, başka bir dünyadan olarak görünmüşlerdir ve görünüşleri kendileriyle karşılaşan insanlar için korkutucu olmuştur. Sık sık meleklerin söylediği ilk söz, “Korkma” olmuştur çünkü insanların aşırı korkmaları yaygın bir tepkiydi. İsa’nın mezarını bekleyenler Rab’bin meleğini gördüklerinde neredeyse korkudan ölmüşlerdi (Matta 28:4). Rab’bin meleği gözüktüğü ve Rab’bin yüceliği etraflarında parladığında Luka 2’deki kırlardaki çobanlar “çok korkmuşlardı.”

Fiziksel özelliklere gelince, melekler bazen kanatlı olarak tanımlanır. Antlaşma sandığının üzerindeki keruv tasvirlerinin merhamet kapağını örten kanatları vardı (Mısır’dan Çıkış 25:20). Yeşaya, cennetteki taht görümünde, her biri altı kanatlı olan, kanatlı seraflar gördü (Yeşaya 6:2). Hezekiel de kanatlı melekler görümleri gördü. Yeşaya 6:1-2 melekleri, sesler, yüzler ve ayaklar gibi, insansal özellikleri var olarak tanımlar. Kutsal Kitap’ta birkaç başka ayette Tanrı’ya ilahiler söyleyen ve O’nu öven melek sesleri duyulmuştur. Bir meleğin en bütün tanımlarından biri Daniel 10:5-6’dadır: “Gözlerimi kaldırıp bakınca keten giysi giyinmiş, beline Ufaz altınından kemer kuşanmış bir adam gördüm. Bedeni sarı yakut gibiydi. Yüzü şimşek gibi parlıyordu. Gözleri alevli meşalelere benziyordu. Kollarıyla bacakları cilalı tunç gibi parlıyor, sesi büyük bir kalabalığın çıkardığı gürültüyü andırıyordu.” İsa’nın mezarındaki melek de benzer şekilde tanımlanmıştı: “Görünüşü şimşek gibi, giysileri ise kar gibi bembeyazdı” (Matta 28:3).

Melekler ne tür bir görünüşe bürünürse bürünsün onların akıl almaz güzellikte olduklarına inanmak için neden vardır. Hezekiel bize, Lusifer’in güzelliğinden ötürü “gurura kapıldığını” söyler. Buna ek olarak, sürekli olarak Tanrı’nın huzurunda olan melekler gibi varlıkların, sıra dışı bir güzelliğe sahip olmaları beklenilir bir şeydir çünkü Tanrı’nın yüceliği O’nun etrafındaki her şeyin üzerine yansır.

EnglishTürkçe anasayfaya dön

Melekler neye benzer?
Bu sayfayı paylaş: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries